Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KKM Hesaplarında Son Durum Ne Oldu?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu haftalık verilerini yayımladı. Kur Korumalı Mevduat Hesaplarında çıkış devam ediyor mu? Detaylar haberde...
KKM Hesaplarında Son Durum Ne Oldu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), haftalık bankacılık sektörü verilerini yayımladı. BDDK bülteninde kur korumalı mevduat hesabındaki haraketlilik yakından takip ediliyor. Uzun zamandır çıkışların devam ettiği KKM hesabında 15 Aralık itibarıyla son durum ne oldu?

BDDK verilerine göre 8 Aralık haftası itibarıyla 11 trilyon 302 milyar 914 milyon TL olan kredi hacmi, 11 trilyon 374 milyar 076 milyon  TL oldu. Kur Korumalı Mevduat hesaplarında düşüş devam etti.

8 Aralık itibarıyla 2 trilyon 700 milyar 940 milyon TL olan KKM hesabı, 2 trilyon 682 milyar 241 milyon TL’ye geriledi.

Kur Korumalı Mevduat Hesabı 15 Aralık
Kaynak: BDDK

Bir önceki hafta ile kıyaslandığında 18,6 milyar liralık çıkış oldu. Yine verilere göre takipteki alacaklar 175 milyar 927 milyon TL’den, 175 milyar 694 milyon TL’ye geriledi.

Bu gelişmelerin öncesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Genel Müdür Yardımcısı Halil İbrahim Aydın ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) ekonomist olarak görev yapan Halil İbrahim Korkmaz’ın kaleme aldığı yazıda TCMB tarafından TL’ye yönelik adımların, KKM’ye kıyasla göreli bir etki yarattığı belirtildi. TL mevduata olan ilgilinin azaldığını ve KKM bakiyelerinde düşüş olduğu vurgulandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.