Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Lirasının Cazibesi Artarken KKM Bakiyeleri Azalıyor!

TCMB ekonomistleri son dönemdeki verilere atıfta bulunarak, TL mevduata olan ilginin azaldığını ve KKM bakiyelerinde düşüş olduğuna dikkat çekti.
Türk Lirasının Cazibesi Artarken KKM Bakiyeleri Azalıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ekonomistleri tarafından Türk lirası mevduatları ve Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarındaki son duruma dair analizlerini paylaştı.

Halil İbrahim Aydın ve Halil İbrahim Korkmaz tarafından kaleme alınan “Kur korumalı ve geleneksel mevduatlara yatırımcı perspektifinden bir bakış” adlı yazıda Türk Lirası mevduatlara yönelik adımlar ve bunun KKM hesaplarına yönelik etkilerine değinildi.

Yazıda TCMB tarafından TL’ye yönelik adımların, KKM’ye kıyasla göreli bir etki yarattığına dikkat çekildi. Ekonomistler, KKM’nin yatırımcılara Türk lirasında gerçekleşen değer kayıplarını telafi eden bir opsiyon sunduğunu belirtti.

Yatırımcının birikimini TL mevduatta değerlendirdiğinde anaparanın TL mevduat faiziyle nemalandığını belirten analistler, KKM tercih edildiğinde ise getiri döviz kurundaki değişime bağlı olarak, asgari KKM faizi kadar gerçekleştiğini vurguladı.

TCMB tarafından atılan para politikasına yönelik adımlara atıfta bulunan ekonomistler, mevduatın göreli getirisinin artmasının KKM yenileme oranlarının gerilemesinde etkili olduğunu ve vade bitiminde KKM bakiyelerinde azalma gözlemlendiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

KKM’nin Azaltılması Banka Düzeyinde Farklılaşıyor

TCMB ekonomistleri Halil İbrahim Aydın ve Tuba Pelin Sümer tarafından kaleme alınan bir diğer yazıda ise 20 Ağustos tarihinde açıklanan düzenlemelerin mevduat faizlerine etkisine değinildi.

Yapılan düzenlemeler sonrası kur korumalı hesapların TL mevduata dönüştürülmesinin teşvik edildiği ve makro finansal istikrarın desteklendiği belirtildi. Ekonomistler bu politikanın Haziran ayında başlanan parasal sıkılaşma sürecini desteklediğini vurguladı.

KKM hesapların azaltılmasına yönelik atılan adımların, banka düzeyinde farklılaştığına dikkat çeken ekonomistler, bazı bankaların yüksek mevduat faizi ödemesi ile müşterilerini TL’ye dönüş noktasında teşvik ettiğini belirtti.

TCMB, Haziran ayından bu yana başlattığı sıkılaştırma politikası ile faiz oranlarını artırdı. Son toplantıda 500 baz puan artırım yapıldı ve faiz oranı yüzde 40 seviyesine çıkarıldı.

Ekonomistlerin katıldığı yakın tarihli bir ankette ise Aralık ayında nasıl bir karar çıkacağı görüşleri yer aldı. Ankete katılan ekonomistlerin tamamı Aralık ayında faiz artırımı yapılmasına kesin gözüyle bakıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın