Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TBB, Tarım Sektörüne İlişkin Kapsamlı Rapor Yayımladı

Türkiye Bankalar Birliği’nin Tarım Sektörü Raporu’nda, girdi maliyetler ve sürdürülebilir çalışmalara ilişkin değerlendirmelere yer verildi.
TBB, Tarım Sektörüne İlişkin Kapsamlı Rapor Yayımladı
HABER GİRİŞ

Türkiye Bankalar Birliği tarafından tarım sektörünün kapsamlı olarak analiz edildiği Tarım Sektörü Raporu’nu yayımlandı. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’na (TSKB) hazırlatılan raporda, küresel tarım sektöründeki gelişmeler, Türkiye’ye yansıması ve Türkiye’deki gelişmelerle tarımsal girdi maliyetleri, fiyatlar, sürdürülebilir tarım çalışmaları ele alındı.

Deprem bölgesindeki bitkisel üretimin ayrıca masaya yatırıldığı raporda, sektörün mevcut yapısının yanı sıra geleceğe ilişkin beklentilere ve eğilimler yer aldı.

Çakar: Doğal Gaz Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar değerlendirmesinde, raporun, sürdürülebilir ve güvenli gıdanın, ölçek ekonomisinin ve tarımda modern yöntemlerin kullanılmasının önemini bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

Çakar, girdi fiyatları konusunda Rusya-Ukrayna geriliminin etkileri nedeniyle artan doğalgaz fiyatlarının önümüzdeki dönemlerde düşmeye devam edeceğini ve buna bağlı olarak gübre maliyetlerinin de azalacağını öngördüklerini ifade etti.

Tarım kredilerinin toplam kredi hacminden ortalama yüzde 4 pay aldığının altını çizen Çakar, takipteki kredi oranının da son 3 yıldır azaldığını söyledi. Çakar, sektörün GSYH’ye katkısının yüzde 6,5 olduğunu, istihdama ve ülke refahına pozitif katkı sağladığını belirterek, çiftçilerin sertifikalı tohum, organik ve iyi tarım desteklerinden faydalandığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

2022’de TARSİM sonuçlarına göre yangınlar ve hasarlara karşı sigortalama bilincinin de rekor düzeyde arttığını sözlerine ekledi. Raporda, 2000 ila 2020 yılları arasında küresel tarımsal alan büyüklüğünün önemli ölçüde değişmediği, küresel arazilerin yüzde 33’ünün tarım alanı, yüzde 67’sinin kalıcı çayır ve meralardan oluştuğu belirtildi.

Tarım alanlarının büyüklüğünün sabit kaldığı ve gelişen teknoloji seviyesiyle beraber tarımsal üretim miktarının arttığına dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.