Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarım Üretici Fiyatlarındaki Artış Haziran’da Hızlandı

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre tarım ürünlerinde, üretici fiyat endeksi Haziran'da yüzde 57,93 oranında arttı.
Tarım Üretici Fiyatlarındaki Artış Haziran’da Hızlandı
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran 2023 dönemine ilişkin tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) raporunu yayımladı. Tarım-ÜFE, Mayıs ayına kıyasla yüzde 4,04, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 25,09, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 57,93 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 110,72 artış kaydetti.

Tarım-ÜFE, Mayıs’ta bir önceki aya göre yüzde 2,14, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 20,24, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,79 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 120,64 artış göstermişti.

Ana Gruplarda En Fazla Artış Canlı Hayvanlarda Görüldü

Tarim Ufe Haziran Degisimleri
Kaynak: TÜİK

Bir önceki aya kıyasla tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 3,70, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 8,90 ve balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 13,23 artış oldu.

Ana gruplardan canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 2,54, çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 3,27 ve tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 4,75 artış gerçekleşti.

Yıllık olarak bakıldığında en fazla artış yüzde 88,69 ile canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde olurken onu, yüzde 63,95’le balık ve diğer balıkçılık ürünleri, yüzde 59,10’la tarım ve avcılık ürünleri izledi.

Alt gruplardan yıllık artışın en fazla olduğu grup yüzde 118,96 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar ve yüzde 93,66 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular oldu.

En az artış yüzde 2,10 ile lifli bitkiler ve yüzde 22,51 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlarda gerçekleşti.

Aylık değerlendirmede diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyvelerde yüzde 15,42, yağlı meyvelerde yüzde 2,64 oranında azalma kaydedildi.

Tarım ÜFE’nin aylık en fazla arttığı alt grup yüzde 6,05’le yumuşak çekirdekli meyveler ve sert çekirdekli meyveler oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu