Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tayvan Boğazda Güvenliği Sağlayan ABD’ye Teşekkür Etti

Tayvan Dışişleri Bakanlığı tarafından bölgede barışa yönelik adımlar atan ABD’ye teşekkürlerini iletti. Ayrıntılar haberde…
Tayvan Boğazda Güvenliği Sağlayan ABD’ye Teşekkür Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, Tayvan Boğazı ve bölgede güvenlik ve barışı korumak için somut adımlar attığı için ABD’ye içten şükranlarını dile getirdi.

ABD Hint-Pasifik koordinatörü Kurt Campbell, Çin’in ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, Pekin’in kendi bölgesi olarak gördüğü ada çevresinde günlerce süren savaş oyunlarını başlatan Tayvan ziyaretine aşırı tepki verdiğini söyledi.

Bakanlık açıklamasında, Çin’in provokasyonsuz askeri ve ekonomik tehditlerinin, küresel ve demokratik birliği daha da güçlendirdiğini kaydetti.

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, Pelosi’nin geçen haftaki ziyaretinin ardından ada çevresinde Pekin’in şimdiye kadarki en büyük askeri tatbikatları azalsa da, Çin tehdidinin azalmadığını söylemişti.

Çin geçtiğimiz günlerde Tayvan etrafında gerçekleştirdiği askeri tatbikatları sona erdirmişti. Tayvan’da Kasım ayı sonlarında yapılması planlanan yerel seçimler için düzenlenen mitingde Tsai, sadece rakip adaylarla değil, Çin’den gelen baskıyla da karşı karşıya olduklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Tsai, “Tayvanlılar çok hevesli ve özgürlük ve demokrasiyi seviyorlar, pek çok iyi uluslararası arkadaş bizi desteklemek için Tayvan’a geldi. Bu normal ve iyi bir şey, ancak Çin Tayvan’ı tehdit ediyor ve korkutuyor.” diye konuştu.

Hem hükümetin hem de ordunun hazır olduğuna dair güvence veren Tsai, “kesinlikle Tayvan ile ilgileneceğim.” açıklamasında bulundu.

Tayvan hükümeti, Çin Halk Cumhuriyeti’nin adayı hiçbir zaman yönetmediği için aday üzerinde hak iddia etme veya halk tarafından belirlenebilecek geleceğine karar verme hakkının olmadığını söylüyor.

Yenilen Çin Cumhuriyeti hükümeti, Pekin’de Çin Halk Cumhuriyeti’ni kuran Mao Zedong’un Komünist Partisi’ne karşı bir iç savaşı kaybettikten sonra 1949’da Tayvan’a kaçmıştı.

Çin, demokratik olarak yönetilen Tayvan’ı kontrolü altına almak için güç kullanma planını sürekli masada tutuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın