Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Taşıt Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Taşıt kredisi nedir, taşıt kredisi almak için koşullar nelerdir sorularının yanıtlarını ve daha fazlasını bu yazıda bulabilirsiniz. İşte merak edilenler:
Taşıt Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İnsanların son dönem olmazsa olmazlarından biri de arabadır. Hem özel ihtiyaç olarak görünen hem de ticari olarak ihtiyaç duyulan araçların yüksek fiyatları da biriktirilmesini zorlaştırmaktadır. Tabi, bu durum bir ev almak kadar zor değildir. Ev almak gibi araba almayı da kolaylaştıran bankalar, taşıt kredileri ile gündeme gelmiştir. Her türlü araç için kredi imkânı sunan bankalar, hem araba tutkunlarına hem ihtiyacı olanlara hem de ticari için araba sahiplerine bu sayede büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Fakat taşıt kredilerini kullanırken önemli birkaç ayrıntı vardır. Bu ayrıntıların bilinmesi ve taşıt kredisi kullanacakların ona göre karar vermesi önemlidir.

Bu yüzden taşıt kredisi nedir, nasıl kullanılır ve nelere dikkat edilir ayrıntılarıyla inceleyelim.

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt Kredisi Nedir?

Otomobil, ticari araç sahibi olmak isteyen kişiler için bankaların çeşitli seçeneklerle sunduğu kredi hizmetidir. Taşıt kredileri hem sıfır hem de ikinci el araçlar için kullanılabilir. Fakat ikinci el araçlarda bazı değerlendirmelere dikkat ediliyor. Bunların en başında da aracın yaşı gelir. Eğer taşıt kredisi kullanacaksanız ve bunu ikinci el araç için çekecekseniz; alacağınız arabanın yaşının maksimum 5 olması gereklidir. Bir de kredi kullanırken gerekli koşullar vardır. Kredi çekerken nelere dikkat etmelidir öğrenmek için tıklayın. Alınacak araç için ve kullanılacak kredi için koşullar sağlandığı sürece, herkes taşıt kredisini kullanabilir. Bu durumda taşıt kredisi nasıl kullanılır şimdi ona bakalım.

Taşıt Kredisi Nasıl Kullanılır?

Taşıt Kredisi Nasıl Kullanılır?

Bankalardan kullanabileceğiniz krediler arasında bulunan taşıt kredisi; hem araba bakımından hem de müşteri bakımından çeşitli koşullar içermektedir. Bu koşullar sağlandığı sürece özellikle de kredi skorunuz iyi olduğu müddetçe, rahatlıkla kredi kullanılabilir ve araba sahibi olabilirsiniz. Şöyle ki; önce kredi kullanacağınız bankanın araç kredisi konusundaki seçeneklerini değerlendirmelisiniz. Yani birkaç banka arasında değerlendirme ve karşılaştırma yaparak en taşıt kredisi için en uygun seçenekleri hangi banka veriyorsa onu seçmelisiniz.

İlgili İçerik:
Banka Kredi Notu Nedir? Nasıl ve Neye Göre Hesaplanır?

Daha sonra alacağınız araç kararını vermeli ve bankaya bununla birlikte başvuru yapmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta arabanız sıfır ise eğer araç satış bedeli dikkate alınarak, kredi tutarı genel anlamda %70 ile %90 oranında çıkmaktadır. Yani arabaya ödemeniz gereken tutardan %10 ile %30’luk bir kısmı peşin ödemelisiniz. Eğer araç ikinci el ise aynı uygulama bu sefer aracın yaşına göre değişiklik gösterir ve kasko bedelinin %60 ile %80 arasında kredi tutarı verilir. Geri kalan tutarı siz kendiniz peşin vermek durumundasınızdır.

Taşıt kredilerinde diğer önemli durum ise vadelerdir. Bu kredi türlerinde maksimum kullandırılabilecek vade 60 aydır. Sıfır araç alınırken kefil istenmez ve araç rehin altına alınır. Bu durum aynı konut kredisinde olduğu gibi işler. İkinci el için de kredi müşterisine göre değişiklik gösterebilir. Yani kefil istenebilir ve aracınız bu durumda rehin altına alınmak zorunda kalınmayabilir. Bu yüzden alacağınız arabaya, sizin kredi skorunuza, bankalarla aranızda olan geçmiş işlemlere, gelire göre değişiklik gösterir. Bu yüzden banka araştırması yaparak işlemlerinize başlamanız yolunuzun ilk adımı için doğrudur.

Taşıt Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Taşıt Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Etmelidir?Taşıt kredisi kullanmak istiyorsanız öncelikle banka seçimine, faiz oranlarına, masraflara dikkat etmeniz gereklidir. Aynı zamanda bankalardan kredi kullanabiliyor musunuz, kredi skorunuz ne durumda incelemelisiniz. Böylelikle kredi kullanma durumunuz hakkında fikir sahibi olursunuz ve eğer krediniz reddedilecek gibi görünüyorsa kendinizi planlayarak durumu düzeltebilirsiniz. Bunun için kredi kullanırken dikkat edilmesi gereken seçenekleri bilmelisiniz. Ayrıca vade planlamanızı ve aylık ödemelerinizi düzenlerken de dikkatli olmalısınız. Araç sahibi olmak isterken kendinizi sıkıntıya sokmamalı ve gelirinize göre plan yapmalısınız. Taşıt kredilerinde 60 aya kadar vade uygulanabildiği için kendinize en uygunu nasıl ise o şekilde değerlendirmelisiniz.

Sonuç olarak; taşıt kredisi kullanmak araba parası biriktirmekte zorlananlar için birebir uygulamadır. Tabi, masrafını ve faiz oranını unutmamak gerek. Bu konularda hassas davranarak en az faiz oranlı ve masraflı araba kredisini seçerek, istediğiniz araca daha kolay sahip olursunuz. Kredi kullanırken kontrol etmeniz ve incelemeniz gereken noktaları da doğru belirleyerek, bankalardan taşıt kredisini kullanabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.