Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tasarruf Tedbirleri Kapsamında Kamuda Çifte Maaşa Sınır Yolda

AK Parti, kamuda tasarrufu artırmak amacıyla hazırladığı yeni kanun teklifini TBMM'ye sundu. Bu kanun teklifi ile "kamuda çift maaşa sınır" gibi birçok önemli düzenleme hayata geçirilecek.
Tasarruf Tedbirleri Kapsamında Kamuda Çifte Maaşa Sınır Yolda
HABER GİRİŞ

Tasarruf önlemlerini içeren 32 maddelik kanun teklifi, AK Parti milletvekillerinin imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunuldu. AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, teklifin detaylarını açıklarken, kamu kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılması amacıyla önemli değişiklikler yapıldığını belirtti.

Kanun teklifi, kamu ve özel sektördeki kurum ve kuruluşların yönetim kurulu, denetim kurulu, danışma kurulu gibi organlarda görev alan kişilere sadece bir görev için ücret ödenmesini öngörüyor. Teklif, bu görevler nedeniyle alınabilecek toplam aylık net ödemelerin, 108 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı aşmamasını şart koşuyor.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, “Birden fazla maaş almaya nasıl bir üst sınır geleceği” sorusuna yanıt vererek, kamu görevlilerinin aldıkları ücretlerin belirli bir sınırın üzerine çıkamayacağını belirtti.

Güler, “Özel şirket statüsünde olup devlet payını temsilen görev yapılan birçok kurum ve kuruluş var. Bu kurumların belirlediği ücretler Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın belirlediği hesaba aktarılacak ve bu rakamlar üzerinden hazineye gelir elde edilecek. Mevcut durumda bu sınır 92 bin lira olarak belirlendi. Bu tutarın üzerinde alınacak her türlü ücret hazineye gelir olarak kaydedilecek” açıklamasında bulundu. Kanun teklifinin gelecek hafta TBMM’de görüşülmesi bekleniyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.