Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Yılın İlk Çeyreğini Düşüşle Kapattı

TÜİK, Mart 2023 dönemine ilişkin Tarım-GFE verilerini paylaştı. Ocak ayından itibaren düşüş eğiliminde olan endeks, yıllık artışında aşağı yönlü seyri sürdürerek yüzde 50'nin altına geriledi.
Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Yılın İlk Çeyreğini Düşüşle Kapattı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayı tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) verilerini açıkladı. 2023’te yıllık yükselişini bir önceki yıla göre düşük tutan endeks, son verilerde de okları aşağı çekti. Böylece Eylül 2022 döneminde yıllık bazda yüzde 138,15 oranında artış gördükten sonra ekimde rekor artışa ara veren endekste yukarı yönlü kırılım kayda geçmedi.

TÜİK verilerine göre Mart 2023 döneminde Tarım-GFE aylık bazda yüzde 1,41, yıllık bazda yüzde 49,70 arttı.

Bir önceki yılın aralık ayına göre mart ayındaki artış yüzde 9,05 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 106,81 oldu.

Ocak verilerinde yıllık bazda yüzde 95,99 oranında artış kaydeden endeksin şubat ayındaki yıllık artış oranı yüzde 69,99 olmuştu.

Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Mart 2023
Kaynak: TÜİK

Yıllık Artışın En Az Olduğu Grup Enerji ve Yağlar

TÜİK raporuna göre mart ayında yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar arasında birinci sırada yüzde 11,58 artışla enerji ve yağlar yer aldı.

İkinci sırada ise yüzde 20,40 artış oranıyla gübre ve toprak geliştiricileri geldi.

Söz konusu dönemde yıllık artışın en yüksek kaydedildiği alt gruplar sırasıyla; yüzde 104,11 ile diğer mal ve hizmetler, yüzde 93,27 ile malzemeler olarak gerçekleşti.

Aylık Artışın En Az Olduğu Grup Gübre ve Toprak Geliştiriciler

TÜİK’in mart ayı raporuna göre tarımsal girdi fiyatlarında aylık azalış gösteren alt gruplar arasında ilk sırada yüzde 2,12 ile gübre ve toprak geliştiriciler yer aldı.

İkinci sırada yüzde 0,74 ile enerji ve yağlar geldi. Aylık artışın en yüksek olduğu alt gruplar ise; yüzde 5,07 ile malzemeler ve yüzde 2,85 ile tohum ve dikim materyali olarak kayda geçti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu