Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarımsal Girdi Enflasyonu Ocak’ta Yüzde 95,99’a Geriledi

TÜİK tarafından paylaşılan tarımsal girdi fiyat endeksi düşüş seyrini sürdürerek artış oranı Ocak'ta yüzde 100'ün altına düştü. Detaylar haberde;
Tarımsal Girdi Enflasyonu Ocak’ta Yüzde 95,99’a Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Ocak ayına ilişkin tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) raporunu paylaştı. Rapora göre tarımsal girdi yıllık bazda yüzde 95,99, aylık bazda ise yüzde 6,24 oranında artış kaydetti.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Tarım-GFE Ocak’ta bir önceki senenin Aralık ayına göre yüzde 6,24, on iki aylık ortalamaya göre ise yüzde 118,18 oranında arttı.

Geçen ay açıklanan Aralık 2022 raporunda tarımsal girdi fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 103,14, aylık bazda ise yüzde 0,72 oranında artış bildirmişti.

Tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi Ocak’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 5,77, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi ise yüzde 9,62 oranında arttı. Yıllık artış oranları incelendiğindeyse sırasıyla yüzde 95,54 ve yüzde 99,13 oldu.

Tarım-GFE Yıllık Olarak 6 Alt Grupta Daha Düşük Arttı

Tarım-GFE yıllık bazda incelendiğinde 6 alt grupta daha düşük, 5 alt grupta ise daha yüksek değişim görüldü. Alt gruplarda yıllık artışın düşük olanlar yüzde 40,24 ile makine bakım masrafları ve yüzde 46,16 ile veteriner harcamaları şeklinde sıralandı.

Tarım-GFE Ocak 2023 Değişim Oranları
KAYNAK: TÜİK

Yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplara bakıldığında ise yüzde 117,25 ile hayvan yemi ve yüzde 115,38 ile tohum ve dikim materyali şeklinde sıralandı.

Tarımsal Girdi Enflasyonunda Aylık 5 Alt Grupta Düşük Artış Görüldü

TÜİK’in Ocak ayı raporunda aylık Tarım-GFE’ye göre 5 alt grupta daha düşük, 6 alt grupta ise daha yüksek değişim bildirildi.

Aylık artışın düşük olduğu alt gruplar yüzde 1,81 ile enerji ve yağlar ve yüzde 2,94 ile tarımsal ilaçlar olarak sıralandı.

Aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar incelendiğinde sırasıyla yüzde 35,17 ile diğer mal ve hizmetler ve yüzde 21,45 ile veteriner harcamaları oldu.

Ocak’ta bir önceki aya kıyasla azalış gösteren tek alt grup ise yüzde 4,86 ile gübre ve toprak geliştiriciler oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu