Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜİK Açıkladı! Tarım-GFE Şubat’ta Yüzde 69,99’a Geriledi

TÜİK, Şubat dönemine ilişkin Tarım-GFE verilerini yayımladı. Endeks düşüş seyrini Şubat ayında da sürdürdü. Detaylar haberde...
TÜİK Açıkladı! Tarım-GFE Şubat’ta Yüzde 69,99’a Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan bir diğer önemli veri Şubat 2023 dönemine ilişkin tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) oldu. Ocak ayında yıllık bazda yüzde 95,99 oranında arıtış gösteren endeks, Şubat’ta yıllık bazda yüzde 69,99 arttı. Böylece endeks yüzde 95,99’dan yüzde 69,99’a geriledi.

Rapora göre söz konusu dönemde Tarım-GFE aylık bazda yüzde 1,22 oranında arttı. Ocak’ta aylık bazda yüzde 6,24 oranında artmıştı.
Bunun yanında endeks bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,53’lük, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 114,79’luk artış gösterdi.

Bunun yanında endeks bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,53’lük, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 114,79’luk artış gösterdi.

TÜİK Tarım-GFE Yıllık Değişim Oranı
Kaynak: TÜİK

Alt Gruplarda En Fazla Artış Diğer Mal ve Hizmetlerde Gerçekleşti

Tarım-GFE’nin ana gruplarda değişim oranları incelendiğinde tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde aylık bazda yüzde 0,97’lik, yıllık bazda yüzde 67,77’lik yükseliş saplandı.  Tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde ise aylık bazda yüzde 2,92’lik, yıllık bazda yüzde 87,’lik artış kaydedildi.

Tarımsal girdi fiyat endeksinin alt gruplarda değişim oranları incelendiğinde yıllık bazda en fazla artış yüzde 109,23 ile diğer mal ve hizmetlerde gerçekleşti. Sonrasında yüzde 96,63 ile malzemeler, yüzde 93,43’le bina bakım masrafları, yüzde 83,18’le tohum ve dikim materyali, yüzde 77,92 ile gübre ve toprak geliştiricileri geldi. En fazla azalış ise yüzde 3,95 ile enerji ve yağlarda saptandı.

Ayrıca alt gruplarda aylık bazda en fazla artış yüzde 2,95 ile malzemelerde saptandı. Sonrasında yüzde 2,89 ile hayvan yemi, yüzde 2,88’le çiftçilik binaları, yüzde 2,63 ile tarımsal ilaçlar, yüzde 2,62 ile diğer mal ve hizmetler geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu