Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarımsal Girdi Fiyat Artışı Eylül’de Zirvede Kaldı

TÜİK, tarımsal girdi fiyat endeksi verilerini paylaştı. Eylül’de rekor seviyeyi tazeleyen endekste yüksek artışların hızı kesilmedi.
Tarımsal Girdi Fiyat Artışı Eylül’de Zirvede Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 Eylül dönemine ilişkin tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) verilerini paylaştı. Tarımsal girdi fiyatlarında yukarı yönlü seyir son raporda da kendini gösterdi.

TÜİK verilerine göre Tarım-GFE Eylül ayında bir önceki ayla kıyaslandığında yüzde 2,90, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 138,15 arttı.

2021 yılının Aralık ayına göre Tarım-GFE’deki artış yüzde 91,85 olurken, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 97,41 yükselme kayda geçti.

Yayımlanan bir önceki raporda Tarım-GFE Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 135,06, aylık bazda ise yüzde 1,64 oranlarında artış göstermişti.

Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Eylül
Kaynak:TÜİK

Gübre ve Toprak Geliştiricilerde Yıllık Artış Yüzde 200’ü Aştı

2021 yılının Eylül ayı ile karşılaştırma yapıldığında 2022 Eylül döneminde aylık Tarım-GFE’ye göre 5 alt grupta düşüş görülürken, 6 alt grupta yüksek fiyat değişimleri gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplarda; veteriner harcamaları yüzde 38,73, diğer mal ve hizmetler yüzde 66,12 artışla başta geldi.

Yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar; yüzde 226,63 ile gübre ve toprak geliştiriciler ile yüzde 193,88 ile enerji ve yağlar olarak açıklandı.

Aylık Artış En Çok Tohum ve Dikim Materyalinde Oldu

Ağustos ayı ile karşılaştırma yapıldığında Eylül’de aylık Tarım-GFE’ye göre 5 alt grupta daha düşük, 6 alt grupta ise daha yüksek değişim gerçekleşti.

Aylık artışın düşük olduğu alt gruplar incelendiğinde; hayvan yemi yüzde 0,27, makine bakım masrafları yüzde 0,59b artışla başta geldi.

Aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar incelendiğinde; tohum ve dikim materyalinde yüzde 19,71, enerji ve yağlarda yüzde 6,62 artış oranları göze çarptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.