Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Ağustos’ta Yine Rekor Kırdı!

TÜİK, tarımsal girdi fiyat endeksi Ağustos ayı verilerini açıkladı. Tarım-GFE Ağustos'ta rekor kırdı. İşte detaylar...
Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Ağustos’ta Yine Rekor Kırdı!
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) Ağustos 2022 verilerini yayımladı. Tarımsal girdi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,64’lük, yıllık bazda ise yüzde 135,06 oranında artış gösterdi.

TÜİK’in yayımladığı verilerde Tarım-GFE’de bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 86,45’lik ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 88,48’lik artış saptandı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Tarım-GFE bir önceki aya göre yüzde 1,31, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 83,43, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 133,41 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 79,72 oranında artış göstermişti. Tarımsal girdi fiyat endeksi Ağustos ayında  Haziran’daki rekorun üstünde seyretti.

Ağustos’ta tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,25, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi yüzde 4,81 arttı. Tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi yıllık bazda yüzde 90,40’lık tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 142,28’lik artış gerçekleşti.

Yıllık Bazda Artışın En Fazla Olduğu Alt Grup Gübre ve Toprak Geliştiriciler Oldu

Tarım-GFE’ye göre yıllık bazda artışın en fazla olduğu alt grup yüzde 234,48 ile gübre ve toprak geliştiriciler oldu. Sonrasında sırayla yüzde 184,77’yle enerji ve yağlar, yüzde 156,45 ile bina bakım masrafları, yüzde 147,19 ile hayvan yemi geldi.

Yıllık artışın en az olduğu gruplar ise yüzde 36,20 ile veteriner harcamaları ve yüzde 62,97’yle diğer mal ve hizmetler oldu.
Tarım girdi endeksinde aylık artışın en yüksek olduğu alt grup yüzde 9,62 ile tohum ve dikim materyali oldu. Sonra sırada yüzde 6,47 ile malzemeler, yüzde 5,40’la bina bakım masrafları geldi.

Aylık bazda alt gruplardan biri olan enerji ve yağlarda yüzde 5,01’lik düşüş gerçekleşti. Söz konusu dönemde en az artışın gerçekleştiği grup yüzde 1 ile tarımsal ilaçlar oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu