Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarım-ÜFE Şubat’ta Fiyat Artışlarıyla Yine Rekor Kırdı!

Tarım ürünleri üretici fiyatlarında artış sürerken endeks Şubat ayında rekor tazeledi. Endekste kapsanan 86 maddeden 75'inin ortalama fiyatı arttı. İşte detaylar;
Tarım-ÜFE Şubat’ta Fiyat Artışlarıyla Yine Rekor Kırdı!
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayı için tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) verilerini yayımladı. Rapora göre Tarım-ÜFE’de yıllık yüzde 68,49, aylık yüzde 13,74 artış gösterdi.

Ocak ayında yıllık yüzde 52 artarak 11 yıllık endeks tarihinin rekorunu kıran Tarım-ÜFE, Şubat ayında yüzde 68,5’le rekor tazelemiş oldu.

Bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 30,61 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 30,88 artış gerçekleşti.

Sektörlerde önceki aya göre balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 7,40, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 13,49 ve ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 26,22 artış gerçekleşti.

Ana gruplarda aylık bazda canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 4,67, çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 11,72, tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 19,95 artış gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Yıllık ve Aylık Tarım-ÜFE’ye Göre Alt Grup Değişimleri

Tarım-ÜFE Şubat Değişim
kaynak: TÜİK

Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla yüzde 20,86 ile turunçgiller ve yüzde 26,19 ile koyun ve keçi, canlı; bunların işlenmemiş süt ve yapağıları oldu.

Yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla yüzde 196,22 ile lifli bitkiler, yüzde 112,15 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular ve yüzde 92,00 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar oldu.,

Bir önceki aya göre artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla yağlı meyveler ve koyun ve keçi, canlı; bunların işlenmemiş süt ve yapağıları oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular ve lifli bitkiler oldu.

Bir önceki aya göre azalış gösteren tek alt grup diğer çiftlik hayvanları ve hayvansal ürünler oldu.

Şubat 2022’de, endekste kapsanan 86 maddeden, 7 maddenin ortalama fiyatında azalış olurken 4 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı. 75 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.

Tarım-ÜFE Ocak’ta Yıllık Yüzde 52 Arttı

Ocak’ta endekste kapsanan 86 maddenin 68’inde fiyat artmıştı. Rapora göre Tarım-ÜFE’de 2022 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 14,83, ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 52,00 artış gerçekleşmişti. Yılık bazda artış Tarım-ÜFE’de rekor olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın