Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TAİK Başkanı Yalçındağ: Yatırımcılarda Türkiye İştahı Çok Fazla

DEİK Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı Yalçındağ, ABD'li yatırımcılar ile görüşmelerinde yatırımcılarda Türk iştahını çok fazla bulduğunu söyledi. Detaylar;
TAİK Başkanı Yalçındağ: Yatırımcılarda Türkiye İştahı Çok Fazla
HABER GİRİŞ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, 13. Türkiye Yatırım Konferansı’ndaki gözlemlerini aktarırken ABD’li yatırımcılar arasında Türk iştahını oldukça fazla bulduğunu ifade etti.

TAİK tarafından düzenlenen konferans için New York’ta bulunan Yalçındağ, ABD’li yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisinden etkilendiğini belirtti

“Türkiye Yatırımcıların Radarında”

Konferans boyunca Amerikalı iş insanlarının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra ilgili bakanlarla doğrudan iletişime geçerek Türkiye ile ilgili yatırım fırsatlarını değerlendirmek üzere istişarelerde bulunduğu bilgisini verdi.

Yatırım Konferansı’nın ilk gününe 150’ye yakını Amerikalı olmak üzere 200 yatırımcının ilgi gösterdiğine dikkat çekerken özellikle Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i dinlemek isteyen birçok ilgili fon yöneticisinin orada hazır bulunduğuna dikkat çekti.

Kısa süre önce duyurulan Orta Vadeli Program (OVP) ile ilgili detayların Amerikalı yatırımcılar tarafından ilgiyle takip edildiğini ve bunu doğrudan Bakan Şimşek’in ağzından duymaya büyük önem verdiklerini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Konferans boyunca edindiği izlenime göre yatırımcılarda Türkiye iştahının çok fazla olduğunu gördüğünü ve bunun sonuçlarının toplantıların ardından görülebileceğini belirtti.

TAİK 13. Yatırım Konferansını Düzenliyor
Kaynak: X / @taikofficial

Yalçındağ, açıklamasının devamında, Türkiye’nin en büyük 15 şirketinin temsilcilerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD seyahatine katılmış olmasını çok önemsediklerini ve böylelikle bu kesimin OVP’yi desteklediklerinin mesajını verdiğini kaydetti.

“Hedefimiz 100 Milyar Dolarlık Ticaret Hacmine Ulaşmak”

TAİK olarak iki ülke arasındaki yatırım fırsatlarını ve ticari ilişkileri en üst seviyeye çıkarmak adına her türlü faaliyeti ve çabayı bir sivil toplum örgütü olarak gösterdikleri bilgisini verdi.

ABD ile 2018 yılında 20 milyar doların altında olan ticaret hacminin 2022 yılı itibarıyla 32 milyar doların üstüne çıktığını, 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinin ise gelecek beş yıl içinde yakalanmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.

Yalçındağ ayrıca 27 trilyon dolarlık Amerikan pazarına Türk ihracatçılarını daha fazla yakınlaştırma hedefiyle çalışmaya devam ettiklerini ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.