Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tahıl Anlaşmasında Süre Dolarken Akar’dan Açıklama Geldi

Milli Savunma Bakanı Akar, 18 Mart'ta süresi dolacak tahıl girişiminin devamı için BM, Ukrayna ve Rusya ile yapılan görüşmelerle ilgili detay verdi.
Tahıl Anlaşmasında Süre Dolarken Akar’dan Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, küresel gıda krizine yönelik Türkiye’nin çabalarıyla oluşturulan tahıl koridoru ile ilgili açıklamalarda bulundu. Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle meydana çıkan gıda krizinin ortadan kaldırılması için oluşturulan tahıl koridoru anlaşma süresinin 18 Mart’ta dolacağını anımsattı.

Karadeniz’deki tahıl girişiminin devamına yönelik çalışmaların Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna ve Rusya ile sürdüğünü vurguladı.

Ukrayna’nın girişimin ikinci defa uzatılmasına yönelik olumlu görüşünü açıkladığını anımsatan Akar, Rusya’nın da benzer şekilde girişimin uzatılması için olumlu tavır sergilediğini belirtti.

Bakan Akar, tüm tarafların katkısıyla tahıl girişiminin devam edeceğine dair temenni bildirerek konuya ilişkin çalışmaların sürdüğüne işaret etti.

Açıklamasında tahıl koridoru anlaşması kapsamında bu güne kadar  790 gemi ile 23,5 milyon tona yakın tahılın taşındığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Tahıl Koridoru Anlaşması 4 Ay Uzatılmıştı

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında 22 Temmuz 2022 tarihinde imzalanan tahıl koridoru anlaşmasının süresi 18 Kasım’da sonlanacaktı. Anlaşmanın süresi dolmadan tarafların görüşmeleri neticesinde tahıl koridoru anlaşması 4 ay süre ile uzatılmıştı.

Türkiye’nin arabuluculuk faaliyetlerinde bulunduğu tahıl koridoru anlaşması, 18 Mart’ta sona erecek. Ukrayna tarafı anlaşmanın uzatılmasına olumlu baktıklarını kaydetti. Rusya ise anlaşmanın uzatılması için belirli şartların yerine getirilmesini istiyor.

Tahıl koridorunu koz olarak kullanarak uygulanan ekonomik ambargoların kaldırılmasını isteyen Moskova, Rus gübresi ve tarım ürünlerinin ihracat kısıtlamalarının kaldırılmasını şart koşuyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.