Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tahıl Anlaşması Görüşmelerinde Rus Tarafı Yok

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, tahıl anlaşması kapsamın Ukrayna'nın gerçekleştirmiş olduğu görüşmelerde Rusya’nın olmadığını söyledi. İşte detaylar;
Tahıl Anlaşması Görüşmelerinde Rus Tarafı Yok
Yorum

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova bugün Ukrayna tahılının ülkeden çıkarılmasını içeren anlaşmanın yeniden uzatılmasına ilişkin bir görüşmenin yapılmadığını bildirdi. Ukrayna’nın görüşmelerin bazılarındaysa Rusya’nın yer almadığını belirtti.

Tahıl anlaşması kapsamında Ukrayna tarafının etkili bir şekilde işlendiğini aktaran Zakharova, Rusya tarafının tarımsal ihracatını Batı yaptırımları ile engellenmeye devam ettiğini kaydetti.

Karadeniz’deki tahıl anlaşmasının süresinin dolmasına günler kala, anlaşmanın uzatılmasına ilişkin görüşmeler devam ediyor. Çalışmalarınsa Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna ve Rusya ile sürdüğü biliniyor. Ancak Zakharova, görüşmelerde Rus tarafının olmadığını savundu.

Görüşme Cenevre’de Gerçekleşecek

22 Temmuz 2022’de İstanbul’da imzalanan anlaşmanın gıda krizinin aşılması için imzalandığını anımsattı. Anlaşma kapsamında Afrika, Asya ve Latin Amerika’daki muhtaç ülkelere yardım edilmesi insani görevlerini çözmek için tüm unsurların birbiriyle birlikte uygulanması gerektiğine vurguda bulundu.

Bakanlıklar arası bir Rus heyetinin Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Rebeca Grynspan ve İnsani İşler ve Acil Yardım Koordinatörü (OCHA) Başkanı Martin Griffiths ile bir sonraki istişare turunun13 Mart’ta gerçekleştireceğini paylaştı.

Görüşmeninse sırasıyla BM-Rusya mutabakatını ve Karadeniz girişimini denetleyecek olan Birleşmiş Milletler Zirvesi’nin Cenevre’de gerçekleşeceğini kaydetti.

Tahıl anlaşmasının 18 Mart’ta sona ereceğini hatırlatan Zakharova, anlaşmanın uzatılmasına ilişkin Kiev rejimi dahil çeşitli tarafların açıklamalarından haberdar olduğuna da işaret etti.

19 Kasım’da tahıl anlaşması, ilk imzalandığındaki gereçler kapsamında sona erecekti. Ancak 17 Kasım’da tarafların anlaşmasını ile son bulacağı tarihin 120 gün sonraya ertelendiği paylaşılmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu