Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Suudi Ulusal Bankası’nda Credit Suisse Krizi: Yeni Başkan Atandı

Suudi bankacılık devi Credit Suisse fiyaskosunun ardından yönetim kurulunda ani değişikliğe gitti. İstifanın hemen ardından yeni başkan belli oldu…
Suudi Ulusal Bankası’nda Credit Suisse Krizi: Yeni Başkan Atandı
YAYINLANMA ZAMANI

Suudi Arabistan’ın bankacılık devi Suudi Ulusal Bankası, Credit Suisse’yi krize götürdüğü söylenen Yönetim Kurulu Başkanı Ammar Al Khudairy’nin istifasının ardından yeni başkan atadı.

Credit Suisse’in en büyük hissedarı olan Suudi Ulusal Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre firma yeni başkanını seçti. Buna göre kişisel nedenlerle istifa eden Ammar Al Khudairy’nın yerine bankanın CEO’su Saeed Mohammed Al Ghamdi geçecek.

Yatırımında önemli kayıplar yaşamasının ardından Suudi Ulusal Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı koltuğunda Saeed Mohammed Al Ghamdi oturacak.

Aynı zamanda CEO Yardımcısı Talal Ahmed Al Khereiji, CEO vekili olarak görevi devralacak.

Değişikliklerin 27 Mart itibarıyla geçerli olduğu duyuruldu. Aynı zamanda Al Khudairy’nin varlıkları bakımından krallığın en büyük bankasının düzenleyici gerekçelerle Credit Suisse’den daha fazla hisse satın almayacağını söylemesinden yaklaşık iki hafta sonra geldi.

GCM Yatırım Banner

Suudi Ulusal Bankası Başkanı Al Khudairy’nin sözleri, İsviçre bankasının hisselerinde daha fazla satış için bir tetikleyici olarak görüldü ve borç verene olan güven krizini şiddetlendirdi.

Bankacılık sektöründeki küresel gerginlikler ve halihazırda zayıflamış hisse fiyatının üzerine gelen Al Khudairy’nin yorumları, Credit Suisse’in değerinin beşte birini kaybetmesine katkıda bulundu.

Sonunda Credit Suisse, yerel rakibi UBS tarafından 3,25 milyar dolara, değerinin çok altında bir fiyata devralındı.

Geçen Kasım ayında Credit Suisse’nin neredeyse yüzde 9,9’unu 5,5 milyar riyale (1,46 milyar dolar) satın alan Suudi Ulusal Bankası, yatırımı taahhüt ettikten sonra 27 Ekim’den bu yana 26 milyar dolardan fazla piyasa değeri kaybetti.

Geçen hafta Credit Suisse kaynaklı zararını açıklarken yatırımının yüzde 80’ini kaybettiğini belirtmişti. Ancak yatırım değerindeki düşüşün Suudi Ulusal Bankası’nın büyüme planlarını ve kârlılığı etkilemeyeceğini savunmuştu.

Banka, kayıpla ilgili endişeli olmadığını söylese de yönetim kurulundaki değişiklikler tersine işaret ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın