Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Credit Suisse’i Krize Götüren O İsim İstifa Etti

Credit Suisse'in hisselerinin çakılmasına sebep olan Suudi Ulusal Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ammar Al Khudairy görevini bıraktı.
Credit Suisse’i Krize Götüren O İsim İstifa Etti
HABER GİRİŞ

İsviçre’nin devlerinden olan Credit Suisse’te yaşanan sıkıntı, ABD tarafındaki sorunlardan daha fazla yankı uyandırdı. ABD’deki batan bankaların nispeten daha küçük olması ve yetkililerden piyasadaki tedirginliğin azalmasına yardımcı olan açıklamalar yapılmasının ardından, Credit Suisse hisselerinde yaşanan tarihi çöküş, kaygıların tırmanmasını sağladı.

Bankanın hisseleri, Suudi Ulusal Bankası Başkanı Ammar Al Khudairy’nin bazı açıklamalarının ardından tarihindeki en büyük kayıpları yaşamıştı. Khudairy, daha önce yaptığı açıklamada bankanın daha fazla sermayeye ihtiyaç duymayacağını düşündüğünü ifade etmiş ve 16 Mart’ta verdiği demeçte Credit Suisse’e daha fazla destek vermeyeceklerini söylemişti.

Credit Suisse’in en büyük hissedarı olan Suudi Ulusal Bankası tarafından yapılan bu açıklamanın ardından, bankanın piyasa değeri hızla düşerken, CDS risk puanı sert yükseldi.

Elde edilen son bilgiye göre ise krizin fitilini ateşleyen Khudairy görevinden istifa etti.

İsviçre’nin köklü bankası Credit Suisse’te yaşanan krizin diğer bankalara bulaşmaması için ülkenin diğer köklü bankası olan UBS tarafından satın alma işlemi gerçekleşmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın