Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Suudi Ulusal Bankası Credit Suisse Zararını Açıkladı

Suudi Arabistan’ın bankacılık devi Suudi Ulusal Bankası, Credit Suisse kaynaklı zararını açıkladı. Yatırımında yüzde 80'lik kayıp var...
Suudi Ulusal Bankası Credit Suisse Zararını Açıkladı
YAYINLANMA ZAMANI

Amerikan banka iflaslarının ardından İsviçreli bankacılık şirketi Credit Suisse’nin durumu, gündemde yankı uyandırdı. UBS, Credit Suisse’yi satın alarak acil kurtarma planını devreye soksa da bankacılık sistemine ilişkin endişeler artıyor. Görüş bildiren uzmanlardan Capital Economics Baş Ekonomisti Neil Shearing, 3,25 milyar dolarlık satın almayla ilgili endişeli olduğunu açıkça belirti.

Bankacılık sisteminin sağlığına ilişkin endişeler artarken Suudi Ulusal Bankası (Saudi National Bank-SNB) Credit Suisse yüzünden ne kadar zarar ettiğini duyurdu.

Credit Suisse’in en büyük hissedarı olan Suudi Ulusal Bankası bugün CNBC’ye yaptığı açıklamada, yatırımında yaklaşık yüzde 80’lik bir kayıpla sarsıldığını doğruladı.

Riyad merkezli banka, Credit Suisse’de yüzde 9,9 hisseye sahip ve geçen yılın Kasım ayında İsviçreli bankaya hisse başına 3,82 İsviçre frangı ile 1,4 milyar İsviçre frangı yatırım yapmıştı.

Kurtarma anlaşmasının şartlarına göre UBS, Credit Suisse hissedarlarına hisse başına 0,76 İsviçre frangı ödüyor.

GCM Yatırım Banner

Ancak Suudi banka, kayba rağmen geniş stratejisinin değişmediğini söyledi. “Aralık 2022 itibarıyla, SNB’nin Credit Suisse’ye yaptığı yatırım, SNB’nin toplam varlıklarının yüzde 0,5’inden azını oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Düzenleyici sermaye perspektifinden kârlılık üzerinde sıfır etki olduğunu belirten SNB, kaybın bankanın büyüme planları ve ileriye dönük 2023 rehberliği üzerinde hiçbir etkisi olmadığını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.