Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sunak: Ukrayna’nın Hak Ettiği Yer NATO’dur

İngiltere Başbakanı Sunak, Ukrayna’nın hak ettiği yerin NATO askeri ittifakı olduğuna işaret etti. Detaylar haberin içerisinde;
Sunak: Ukrayna’nın Hak Ettiği Yer NATO’dur
HABER GİRİŞ

Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in sabahki Ukrayna açıklamalarının ardından İngiltere Başbakanı Rishi Sunak konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sunak, Ukrayna’nın hak ettiği yerin NATO askeri ittifakı olduğuna işaret etti.

Ukrayna’nın NATO üyeliği yolunda doğru ilerlediği için ortak somut adımlar atıldığını belirten Stoltenberg’ün görüşüne katıldığını söyleyen Sunak, CNBC’den Silvia Amaro’ya açıklamalarda bulundu.

Sunak, “NATO Genel Sekreteri’ne katılıyorum. Ukrayna’nın hak ettiği yer NATO’dur.” ifadelerini kullandı. Müttefik ülkelerin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Ukrayna’nın güvenlik düzenlemelerini uzun vadede koruyacaklarına dair güçlü bir sinyal verdiğine dikkat çekti.

Ukrayna için uzun vadede güvenlik düzenlemeleri yapıldığından emin olmak istediklerini dile getiren Sunak, “Böylece Vladimir Putin’e hiçbir yere gitmediğimize dair çok güçlü bir sinyal gönderebilelim.” dedi.

“Kalmak için buradayız ve sadece şimdi değil.” diyen Sunak, gelecek yıllarda da  Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceklerine vurguda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Stoltenberg bu sabah Norveç’in Oslo kentindeki dışişleri bakanları toplantısı öncesinde konuşarak, “NATO’nun kapısı yeni üyelere açık” ifadelerini kullanmıştı. Ukrayna’nın Sovyet standartlarından NATO standartlarına geçtiğininse altını çizmişti.

NATO’nun genişlemesine ilişkin kesin bir tarih vermeyen Stoltenberg, tüm üyelerin Ukrayna’nın ittifaka üye olacağı konusunda hemfikir olduğunu kaydetmişti.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock de bugün konuya ilişkin, “NATO’nun her zaman açıkça belirttiği açık kapı politikası geçerlidir. Aynı zamanda savaşın ortasında yeni bir üyelikten söz edemeyeceğimiz açıktır.” demişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın