Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO Kosova’da Siyasi Çözümden Vazgeçmedi

Kosova'ya ek asker gönderen NATO'nun söz konusu hareketini açıklayan Stoltenberg, siyasi çözümden vazgeçilmediğine işaret etti. Detaylar haberde;
NATO Kosova’da Siyasi Çözümden Vazgeçmedi
HABER GİRİŞ

Kosova’da Sırpların çoğunlukta olduğu bölgede Arnavut belediye başkanının göreve gelmesiyle başlayan protestoları engellemek için Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı (NATO) bölgede güvenlik kordonu oluşturmuştu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kosova’ya ek asker gönderme kararının NATO’nun siyasi çözümden vazgeçtiği anlamına gelmediğine işaret etti.

Söz konusu kararın gerginliği azaltmak için alındığını belirten Stoltenberg, Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen gayriresmi nitelikli NATO dışişleri bakanları toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin NATO’nun Kosova’ya ilave 700 asker göndermesi ve bir taburu hazır bulundurmasının çatışmaların Avrupa’ya yayılacağı yönündeki bir endişe anlamına gelip gelmediği sorusunu yanıtlayan Stoltenberg, şöyle konuştu;

“Bu NATO’nun siyasi bir çözümden vazgeçtiği anlamına gelmez.”

Kosova’nın kuzeyindeki gerginliği azaltmak amacıyla asker gönderildiğini bildiren Stoltenberg, bölgedeki durumun kötüleşmesi halinde bir taburun hazır olduğunu da kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Gerçekleşecek toplantının gündeminde ise Ukrayna’ya verilecek uzun dönemli desteğin ve ülkenin NATO üyeliğiyle ilgili hedeflerin olduğuna işaret etti.

Rusya-Ukrayna savaşı bittiğinde tarihin tekerrür etmemesinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının durdurulması gerektiğine dikkat çekti.

Savaşın Ardından Ukrayna’nın Güvenliği Garantilenmeli

Savaşın sona ermesinin ardından Ukrayna’nın güvenliğini garanti edecek çerçevelere ihtiyaç olduğunu dile getirerek, toplantıda Ukrayna’ya uzun vadeli desteğin tartışılacağını söyledi.

Gelecek süreçte ise Vilnius Zirvesi’nde de Ukrayna’yı desteklemek için uzun vadeli bir plan ve çok yıllı bir taahhüt üzerinde anlaşmaya varılacağına ilişkin görüş bildirdi.

Ukrayna’nın NATO üyeliği hakkında gelen soruyu da yanıtlayan Stoltenberg, “Bir fikir birliği ve ileriye dönük bir yol bulacağımızdan eminim. Halihazırda gayri resmi tartışmalarımız iyi düzeyde. Bazı temel mesajlar üzerinde hemfikiriz.” ifadelerini kullandı.

Geçen sene Ukrayna’nın ittifaka üye olacağı konusunda hemfikir olunduğuna işaret eden Stoltenberg, Ukrayna NATO’ya doğru ilerlediği için ortak somut adımlar atıldığını bildirdi. Ukrayna’nın Sovyet standartlarından NATO standartlarına geçtiğine dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.