Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO, Kosova’da Güvenlik Kordonu Oluşturdu

NATO barış güçleri, Sırp protestoculara karşı Kosova'daki bazı belediye binalarını güvence altına aldığını açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
NATO, Kosova’da Güvenlik Kordonu Oluşturdu
HABER GİRİŞ

Kosova’da Sırpların çoğunlukta olduğu bölgede Arnavut belediye başkanının göreve gelmesiyle protestolar başladı. Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı (NATO) barış gücü askerleri ise protesto eden Sırpları engellemek için Kosova’daki dört belediye binasının çevresinde güvenlik kordonu oluşturdu.

Kosova’da güvenliği sağlamakla görevli NATO önderliğinde çok uluslu bir barış gücü olan Kosovo Force (KFOR) tarafından yapılan açıklamada, “Bu sabah NATO liderliğindeki KFOR misyonu, bölgedeki son gelişmelerin ardından kuzey Kosova’nın dört belediyesindeki varlığını artırdı.” ifadeleri yer aldı.

KFOR komutanının Kosova ve Sırbistan güvenlik organlarıyla temasta olduğu belirtilen açıklamada, KFOR’un görevi gereği tarafsız ve yansız bir şekilde güvenli bir ortamın sağlanması için gerekli tüm önlemleri almaya hazır olduğu söylendi.

Belgrad-Priştine Diyaloğu Hemen Çalıştırılmalı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Pazar günü Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Görüşmenin, uzun süredir gerginliğin arttığı Kosova hakkında olduğu bildirilmişti.

Stoltenberg ile Borrell görüşmesinde, Kosova ve Sırbistan arasındaki ilişkiyi normalleştirmeyi öngören AB öncülüğündeki Belgrad-Priştine Diyaloğu’nun hemen çalıştırılması gerektiği vurgulanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu durumun barış ve normalleşme için tek yol olduğunu dile getiren Stoltenberg, “Priştine gerginliği düşürmeli ve tek taraflı, istikrarı bozucu adımlar atmamalı.” ifadelerini kullanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.