Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

NATO ile AB Telefon Görüşmesinde Kosova Sorununu Ele Aldı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell ile gerginliğin arttığı Kosova hakkında görüşme yaptı. İşte detaylar;
NATO ile AB Telefon Görüşmesinde Kosova Sorununu Ele Aldı
Son Güncelleme: 
Yorum

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin, uzun süredir gerginliğin arttığı Kosova hakkında olduğu kaydedildi.

Stoltenberg, Borrell ile yaptığı telefon görüşmesini ile sosyal medya hesabından duyurdu. Kosova ile Sırbistan arasında normalleşmeyi öngören AB öncülüğündeki Belgrad-Priştine Diyaloğu’nun hemen çalıştırılması gerektiğini vurguladı.

Barış ve Normalleşme için Tek Yol: Belgrad-Priştine Diyaloğu

Söz konusu durumun barış ve normalleşme için tek yol olduğuna işaret eden Stoltenberg, “Priştine gerginliği düşürmeli ve tek taraflı, istikrarı bozucu adımlar atmamalı.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı’nın (NATO), Kosova Barış Gücü’nün (KFOR) güvenli ortamını sağlamaya devam edeceğine işaret etti.

Kosovalı Sırplar ve Güvenlik Güçleri Arasında Gerginlik Yaşandı

Anadolu Ajansı (AA) Kosova’daki gerginliğe ilişkin detayları anımsattı. AA, Kosova’nın kuzeyinde çoğunlukla Sırpların yaşadığı Leposaviç, Zveçan ve Zubin Potok belediyelerinde polise karşı çıkan Kosovalı Sırplar ve güvenlik güçleri arasında arbede yaşandığını hatırlattı.

Kosova tarafından söz konusu olayda, 5 polis memurunun hafif yaralandığı ve 4 polis aracının zarar gördüğü bilgisi verilmişti.

Sırbistan Radyo ve Televizyonundaki (RTS) habere işaret eden AA, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in orduya hazır ol emrini verdiği ve ordu mensuplarının Kosova sınırına hareket ettiğini bildirdi.

Kosova, Avrupa’nın Donmuş İhtilaf Bölgesi Olarak Nitelendiriliyor

Kosova, 117 ülke tarafından bağımsız devlet olarak tanınmasına rağmen kuzeyinde devam eden gerginlikler ve Birleşmiş Milletlere (BM) üye olamaması sebebiyle Avrupa’nın donmuş ihtilaf bölgelerinden biri olarak nitelendiriliyor.

Sırbistan ise 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor. Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleştirmek için çalışıyor.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu