Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Summers FED için Konuştu: 50 Baz Puanlık Artışa Açık Olunmalı

FED’in alacağı faiz kararına yönelik tahminler gelmeye devam ediyor. Eski bakan Summers, 50 baz puana işaret etti. İşte detaylar;
Summers FED için Konuştu: 50 Baz Puanlık Artışa Açık Olunmalı
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) eski Hazine Bakanı Lawrance Summers, ABD Merkez Bankası’nın (ABD) faiz adımlarına yönelik açıklamalarda bulundu. Harvard Üniversitesi Profesörü Summers, ekonominin aşırı ısınma tehlikesine karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguladı ve uyarılar yaptı.

Haziran’da faiz artışı yapılmadığı durumda ekonomide ısınmanın devam edeceğini söyleyen Summers, enflasyonun istenmeyen noktalarda kalması halinde Temmuz’da 50 baz puanlık artış ihtimaline açık olunması gerektiğini paylaştı.

ABD’den yetkililerden ve ekonomistlerden gelen tahminler, FED’in enflasyon ve diğer kritik verilerle birlikte hareket edeceğini gösteriyor. Ayrıca ülkede bankacılık tarafında yaşanan kritik gelişmeler de karar mekanizmalarının politikalarını doğrudan etkiliyor.

Philadelphia FED Başkanı Jefferson, Haziran toplantısında politika faizi sabit tutulsa bile bunun en yüksek orana ulaşıldığı anlamına gelmemesi gerektiğini paylaşmıştı.

FED Bej Kitap Raporu’nda ise ekonomik faaliyetin geçmişe göre çok az değiştiği ve enflasyonist baskıların kalıcı olmaya devam ettiği ifade edilmişti.

GCM Yatırım Banner

FED, 2-3 Mayıs toplantıları sonucunda politika faizini 25 baz puan yükselterek 5, 5-25 aralığına çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.