Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Bej Kitap: Büyüme Beklentileri Kötüleşti!

ABD Merkez Bankası (FED), Bej Kitap Raporu’nu yayımladı. Raporda ekonomik faaliyetlere ve enflasyona dikkat çekildi. İşte detaylar;
FED Bej Kitap: Büyüme Beklentileri Kötüleşti!
Son Güncelleme: 
Yorum

Bankanın 12 şubesinden gelen verileri kapsayan analizde, Nisan ve Mayıs başında ABD’de ekonomik faaliyetin çok az değiştiği aktarıldı. Birçok bölgede imalat faaliyetinin yataydan yukarıya doğru seyrettiği, tedarik zinciri sorunlarının gelişmeyi sürdürdüğü kaydedildi.

Çoğu bölgede stokların düşük kalmaya devam ettiği, konut amaçlı emlak faaliyetlerinin artarken ticari, inşaat ve gayrimenkul faaliyetlerinin azaldığı bildirildi.

Yüksek enflasyon ve Covid-19 yardımlarının sona ermesinin düşük ve orta gelirli hanelerin bütçelerini zorladığı vurgulanan çalışmada, gıda ve barınma gibi sosyal hizmetlere olan talebin arttığı aktarıldı.

Enflasyonist baskıların kalıcı olmaya devam ettiği vurgulanan raporda çelik ve alüminyum gibi hammadde fiyatlarında bir miktar azalma olmasına rağmen girdi fiyatlarındaki artış hızının sabit kaldığı kaydedildi.

İş gücü piyasasının güçlü kaldığı, işletmelerin işçi bulmakta zorluk yaşadığı ifade edildi. Bunun yanında fiyatların ılımlı bir şekilde arttığı, ancak artış hızının birçok bölgede yavaşladığı paylaşıldı. ABD’li tüketicilerin fiyat hassasiyetinin önceki dönemlere göre daha çok arttığı belirtildi.

FED, faiz oranını arka arkaya 10. kez yükselterek yüzde 5 – 5,25 seviyesine yükseltmişti. FED Başkanı Jerome Powell, yaptıkları toplantı sonrasında faiz artırımlarını durdurma yönünde bir karar almadıklarını, verilere bakarak toplantıdan toplantıya karar vereceklerini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu