Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şubat’ta Temettü Dağıtacak Tek Şirket Hissesi Düşüşte

Borsada işlem gören şirketle arasında yatırımcılar özellikle temettü dağıtacak şirketleri yakından takip ediyor. İşte Şubat'ta temettü dağıtacak şirketler;
Şubat’ta Temettü Dağıtacak Tek Şirket Hissesi Düşüşte
HABER GİRİŞ

Borsada işlem gören şirketler 2023 yılı 4’üncü çeyrek bilançolarını açıklamaya başladı. Şirketler açıklanan bilançolarının ardından elde ettiği kârın bir kısmını hissedarlarına dağıtılması için temettü kararlarını açıklayabiliyor. 2023 yılı temettü kararlarıyla verimli bir yıl olurken, yatırımcı 2024 yılında temettü dağıtacak şirketleri yakından takip ediyor.

Temettü yatırımını tercih eden yatırımcılar, Şubat ayında temettü dağıtacak şirketleri araştırmaya başladı.

Nuh Çimento Sanayi A.Ş. (NUHCM) 2 Şubat’ta Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bildiride 27 Şubat 2024’te temettü kararını açıklamıştı. Şubat ayına ilişkin başka bir temettü kararı şu an için bulunmuyor.

Borsa İstanbul’da NUHCM koduyla işlem gören şirket hissesinin temettü verimi yüzde 1,54 olarak kaydedildi. Hisse başına net temettü tutarı ise 5,40 olarak paylaşıldı.

Borsa Analisti Tuncay Turşucu dün yayımladığı notta, sanayi bilançoları başlığı altında Nuh Çimento hissesini değerlendirmişti. Nuh Çimento 1 Şubat 2024’te faaliyet raporunu paylaşmıştı.

GCM Yatırım Banner

Turşucu, ilk enflasyon muhasebesi uygulanmış sanayi bilançosunun NUHCM ile geldiğine işaret etti. Şirketin net parasal pozisyonunda zarar olduğunu, aynı zamanda kâr marjındaki düşüşün dikkat çektiğini belirtti.

9 aylık dönemde yüzde 52 büyüdüğünü düşündüğünü savunan şirketin, aslında 2023 yılında yüzde 6 küçüldüğünün altını çizdi. Enflasyon muhasebesinin bu sebeple önemli olduğunu da belirtti.

Yatırımcısına yıllık yüzde 254,4 oranında kazandıran şirket payları, 2 Şubat Cuma günkü haftalık kapanışını yüzde 6’nın üzerinde düşüşle 327,25 liradan yapmıştı.

Şubat ayında temettü dağıtacak şirket hissesi açıklanan bilançonun ardından düşüşe geçti. NUHCM bugün TSİ 16.30 itibarıyla yüzde 0,99 oranında gerileyerek 324 liradan işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın