Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şubat Ayının Kira Zam Oranı Netleşti

TÜİK’in bugün açıkladığı resmi enflasyon verisiyle birlikte iş yerleri için geçerli olan Şubat ayı kira zam oranı netleşti. Detaylar haberde;
Şubat Ayının Kira Zam Oranı Netleşti
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bugün 2024 yılının ilk enflasyon verisini açıkladı. Resmi verilere göre Ocak’ta tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 6,7 artarken, yıllık artış 64,86’ya çıktı. 12 aylık ortalamaya göre ise artış yüzde 54,72 oldu.

Kira artış oranı için vatandaşlar resmi enflasyon verilerini beklerken, yeni yılın ilk TÜFE verilerinin gelmesiyle kira artışları da netleşti.

TÜFE’nin 12 aylık ortalamasına göre belirlenen, iş yeri kiraları için tavan zam oranı Şubat ayı için yüzde 54,72 oldu.

Enflasyonun 2023’ü yüzde 64,77 düzeyinde tamamlamasıyla Ocak ayı için kira artış oranı yüzde 53,86 olmuştu.

Konutta Yüzde 25 Zam Sınırı için Son 5 Ay

İş yerleri için belirlenen kira zam oranında tavan sınır TÜFE’nin 12 aylık ortalamasına göre hesaplanırken, konutta yüzde 25 zam sınırı iki yıldır sürüyor.

GCM Yatırım Banner

2022 yılında getirilen ve geçen yıl uzatıldıktan sonra 1 Temmuz 2024 tarihine kadar süren yüzde 25 zam sınırının ise sonuna geliniyor.

Hükümet kanadından düzenlemenin devamına ilişkin bir karar gelmezse ev sahipleri kiracılarına yaptığı zam için yüzde 25 sınırına uymayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın