Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Yerleri için Kira Zam Oranı Belli Oldu

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla iş yerlerinin Ocak ayı kira artış oranı belli oldu. Detaylar haberde...
İş Yerleri için Kira Zam Oranı Belli Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün 2023’ün son enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 64,77, aylık bazda yüzde 2,93 arttı. On iki aylık ortalamalara göre yüzde 53,86 arttı. Rakamların açıklanmasıyla iş yeri kira zam oranı belli oldu.

Milyonların gözü emekli ve memur maaşlarına gelecek zam oranının yanında iş yeri ve konutlara gelecek zamdaydı.

Konutlarda yüzde 25’lik zam sınırı uygulanmaya devam ederken, iş yerlerinde bu oran uygulanmıyor. Buna göre TÜİK tarafından açıklanan rakamalar kapsamında Ocak ayı kira artış oranı yüzde 53,86 oldu.

Böylece kira kontrat süresi Kasım ayında dolan işletme sahipleri kiralarında tavan zammı yüzde 53,86 olarak uygulayacak.

Kasım ayında açıklanan enflasyon verisiyle Aralık ayında iş yeri sahipleri kira zammını yüzde 53 seviyesinde uygulamıştı.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında konutlarda 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2024 tarihleri arasında yenilenen sözleşmelerde yüzde 25 üzerinde kira zammı yapılamayacak.

Bu gelişmelerin öncesinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in konutlarda yüzde 25 zam uygulamasının kalkacağını söylediği bir köşe yazısında paylaşılmıştı. İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada bu haber yalanlanmıştı. Tavan zam sınırının kaldırılacağını açıkladığı yönünde haberlerin manipülasyon içerdiği açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın