Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Stoltenberg: Çatışma Büyüdükçe Sivillerin Korunması Önem Taşıyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Hamas'ın İsrail'e saldırıları sonrasında İsrail'in karşılığının orantılı olması gerektiğini söyledi. Detaylar haberde;
Stoltenberg: Çatışma Büyüdükçe Sivillerin Korunması Önem Taşıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Hamas’ın İsrail’de gerçekleştirdiği saldırılar sonrasında İsrail’in karşılığının orantılı olması gerektiğini ifade etti. NATO müttefiklerinin İsrail’den orantılı karşılık beklediğinin altını çizdi.

Stoltenberg, NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın bitiminde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Savaşın belirli kuralları vardır. Orantılılık talebi mevcuttur. Bu birçok müttefik tarafından dile getirildi.” diyen Genel Sekreter, bu bağlamda İsrail’in karşılığının orantılı olması gerektiğini dile getirdi.

NATO Savunma Bakanlarına Videolar İzletildi

İsrail’in Gazze Şeridi’ne gıda, su ve yakıtı kesmesinin orantılı bir karşılık olup olmadığına ve NATO’nun ne yapabileceğine dair konuyu görüştüklerini, bununla birlikte NATO’nun meseleye doğrudan müdahil olmadığını ifade etti.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın NATO savunma bakanlarına izlettiği videolar sonrasında Hamas’ın İsrail’e saldırılarını ve sivillere yönelik saldırıları kınadıklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

“Sivillerin Korunması Önemli”

Çatışma ilerledikçe sivillerin korunmasının büyük önem taşımakta olduğunu ve durumu yakından gözlemlemeye devam ettiklerinin altını çizdi.

Stoltenberg, ayrıca İsrail’in kendini savunma hakkı bulunduğunu, müttefiklerin Hamas’ın aldığı rehineleri serbest bırakması çağrısı yaptığını, İsrail’e düşman ülkelerin çatışmadan faydalanmayı düşünmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Öte yandan Hamas’ın eski lideri Halid Meşal’den çatışmaların gerilimini artıracak bir açıklama gelmişti.

Katar’dan açıklamada bulunan Meşal, cihat çağrısında bulunurken “Cuma günü Arap ve İslam dünyasının meydanlarına ve sokaklarına gitmeliyiz.” ifadesini kullanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın