Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Spotify Hisseleri Son Çeyrek Raporu Sonrası Yüzde 10 Yükseldi

Spotify hisseleri, dördüncü çeyrek kazançlarının analistlerin gelir beklentilerini aşması ile yükseldi. Detaylar haberde...
Spotify Hisseleri Son Çeyrek Raporu Sonrası Yüzde 10 Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük çevrimiçi müzik uygulaması Spotify, dördüncü çeyrek kazancını açıkladı. Şirket analistlerin beklentilerini aşan gelir ve kullanıcı artışı bildirdi. Bu bildirim sonrası Spotify hisseleri piyasa öncesi işlemlerde yüzde 10’a yakın yükseldi.

Spotify analistlerin 3,16 milyar euro beklentisini aşarak, 3,17 milyar euro gelire ulaştı. Şirket son çeyrekte yıllık bazda yüzde 20 artışla aylık 489 milyon aktif kullanıcıya ulaştı. Aylık aktif kullanıcı sayısında ise 33 milyonluk bir artış kaydedildi. Bu şirket için yeni bir rekor olarak kayıtlara geçti. Spotify ayrıca bir yıl öncesine göre yüzde 14 artışla 205 milyon ücretli abone bildirdi.

Müzik servisi reklam yatırımları yapmaya devam ediyor ve reklam destekli gelir yüzde 14 artarak toplam gelirin yüzde 14′ünü oluşturdu. Şirket, büyümenin podcast yayınları tarafından yönlendirildiğini söyledi.

Spotify hisse grafiği
Kaynak: TradingView

Bu ayın başlarında Spotify, tüketicilerin ve reklamverenlerin harcamalarını kısmasına neden olan kasvetli bir ekonomik ortamla mücadele ederken , küresel iş gücünün yüzde 6′sını azaltmayı planladığını duyurdu. Kesintiler yaklaşık 600 çalışanı etkiledi.

Spotify CEO’su Daniel Ek, çalışanlara şirketi buraya getiren hamlelerin tüm sorumluluğunu üstlendiğini söyledi. Ek, “Geriye dönüp baktığımda, gelir büyümemizin önüne yatırım yapma konusunda fazla hırslıydım” diye konuştu.

Şirketin büyümesi, küresel piyasalarda yaşanan yüksek enflasyon ve sıkı faiz politikasının ortasında gerçekleşti. Federal Rezerv’in geçen yıl boyunca gerçekleştirdiği faiz artırımları, hisse senetlerinde satışları beraberinde getirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu