Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teknoloji Şirketlerinin İşten Çıkarma Furyasına Spotify Eklendi

Abonelerine dijital müzik hizmeti sunan Spotify çalışanlarına, şirketin organizasyonunda yeniden yapılanmaya gideceğine dair mesaj gönderdi. Detaylar haberde;
Teknoloji Şirketlerinin İşten Çıkarma Furyasına Spotify Eklendi
HABER GİRİŞ

Merkezi İsveç’te bulunan dijital müzik hizmeti olan Spotify’ın kurucu ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Daniel Ek, şirket çalışanlarıyla bir mesaj paylaştı. Mesajda, son birkaç yılda hızın artırılmasına rağmen verimliliğin artırılmasına eskisi kadar odaklanmadıklarını bildirdi.

Ekonomik ortamdaki zorluklara işaret eden Ek, bu süreçte verimliliğin daha büyük önem kazandığının altını çizdi. Gönderdiği mesajda, daha fazla verimlilik, maliyetlerin yönetilmesi ve karar sürecini hızlandırmak için şirketin organizasyonunda yeniden yapılanmaya gideceğini paylaştı.

Çalışan Sayısı Yüzde 6 Oranında Azaltılacak

Söz konusu kapsamda çalışan sayısında azaltma kararı da aldıklarına işaret eden Ek, şirket genelinde çalışan sayısının yaklaşık yüzde 6 oranında azaltılacağına dikkat çekti.

Bütün hamlelerin sorumluluğunu üzerine aldığını vurgulayan Ek, geçen sene şirket hedeflerinin neredeyse her açıdan gerçekleştiğinin altını çizdi.

Genel olarak şirketteki işlerin iyi bir performans göstermeyi sürdürdüğünü ileterek, “Ancak 2023, yeni bir sayfaya işaret ediyor.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

2023 yılı için alınan bahsi geçen zor kararlar sayesinde gelecekte şirketin daha iyi bir konumda olacağını savundu.

İşten Çıkarmalar En Çok Amerikalı Teknoloji Şirketlerinde Görüldü

Küresel enflasyon krizi ve ülke ekonomilerindeki resesyon krizi, teknoloji şirketlerini etkilemeye devam ediyor. Birçok teknoloji şirketi, istihdamda azalmaya yöneliyor.

Aralık 2022’de işten çıkarma sayısında hakimiyeti Amerikan teknoloji şirketi aldı. Şirketler iş güçlerinde küçültmeye giderek, olası zorlu ekonomik döneme hazırlandıklarını ileri sürdüler.

Ocak ayı başında istihdam firması Challenger, Gray & Christmas, Inc’in yayımladığı son işten çıkarma raporunu açıklamıştı. Raporda ABD merkezli işverenlerin Aralık 2022’de bir önceki aya kıyasla açıklanan işten çıkarma sayısından yüzde 43 düşerek 43 bin 651 kişiyi gerilediği görülmüştü.

E-ticaret devi Amazon da Ocak 2023’ün başında istihdamda azalma kervanına katılmıştı. Şirket, toplamda 18 binden fazla kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.