Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teknoloji Şirketleri Aralık Ayı İşten Çıkarmalarda Başı Çekti

ABD’de yüksek enflasyon ve resesyon endişeleri, şirketlerdeki işten çıkarma faaliyetlerinin artmasına neden oldu. Teknoloji şirketleri ise bu alanda öne çıkıyor.
Teknoloji Şirketleri Aralık Ayı İşten Çıkarmalarda Başı Çekti
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon ve sonrasındaki faiz artırımları, işten çıkarma dalgasını beraberinde getirdi. Pek çok şirket daralma korkularına yanıt olarak çalışanlarının bir kısmını işten çıkarma yoluna gidiyor.

Bazı işverenlerin yaklaşan zorlu ekonomik döneme hazırlanmak için iş gücünü küçültmesiyle, Aralık ayında açıklanan işten çıkarmaların sayısına Amerikan teknoloji şirketleri hakim oldu.

İstihdam firması Challenger, Gray & Christmas, Inc’in yayınladığı son işten çıkarma raporuna göre ABD merkezli işverenler 2022’nin son ayında Kasım ayında açıklanan işten çıkarma sayısından yüzde 43 düşüşle 43.651 kişiyi işten çıkardıklarını söylediler.

İşten Çıkarmalarda Artış Var

Raporda, Aralık ayında planlanan işten çıkarma hızının Aralık 2021’de açıklanan 19.052 kesintinin oldukça üzerinde olduğu belirtildi. 2022’nin tamamı için bir önceki yıla göre yüzde 13 artışla 363.824 planlı işten çıkarma olduğu belirtildi.

Artan zorluklarla ve düşen hisse senedi fiyatları ile karşı karşıya kalan teknoloji şirketleri, 16.193 ile Aralık ayında planlanan işten çıkarmaların yükünü çekti. Raporda, teknoloji şirketlerinin 2022’nin tamamı için planlanan 97.171 işten çıkarmayla sektördeki daralmaya öncülük ettiği belirtildi. Bu 2021’e göre yüzde 649’luk bir artışı temsil ediyor.

GCM Yatırım Banner

İşten çıkarmalar, genel iş büyümesinin güçlü kaldığı ve Kasım ayında yüzde 3,7 olan işsizliğin tarihsel olarak düşük bir seviyede olduğu bir ekonomide yaşanıyor.

Bu güce karşın Federal Rezerv, on yılların en yüksek enflasyon baskılarından bazılarını azaltmak için kısa vadeli oranları yükseltmeye devam ederken, işsizliğin 2023’te artmasını bekliyor. FED’in izlediği yolun ekonomiyi resesyona sokacağına dair geniş tabanlı korkular var.

İşverenler aktif olarak bir daralma planı yapıyor gibi görünse de, genel ekonomi hala istihdam yaratıyor. İstihdam firmasının kıdemli başkan yardımcısı Andrew Challenger, şirketlerin 2023’e girerken temkinli bir yaklaşım benimsemesiyle işe alımın yavaşladığını söyledi.

Piyasalar yarın ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerini takip edecek. İşsizliğin Aralık ayında yüzde 3,7 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Son günlerde işten çıkarma haberi ile gündeme gelen iki şirket e-ticaret devi ve Amazon ve Salesforce oldu.

Amazon tarihi bir işten çıkarma kararı alarak 18 binden fazla çalışanın işine son vereceğini duyurdu. Yazılım firması Salesforce da çalışanlarının yüzde 10’unu işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.