Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Salesforce Çalışanlarının Yüzde 10’unu İşten Çıkarmaya Hazırlanıyor

Yazılım şirketi Salesforce, sektördeki daralmanın ortasında iş gücünü azaltma kararı aldı. Detaylar haberde…
Salesforce Çalışanlarının Yüzde 10’unu İşten Çıkarmaya Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

ABD merkezli bulut tabanlı yazılım şirketi Salesforce, çalışanlarının yaklaşık yüzde 10’unu işten çıkaracağını ve bazı ofisleri kapatarak ekonomik yavaşlamanın ortasında maliyet kesintileri yapan en son teknoloji şirketi olacağını söyledi.

Şirket, bu hareketin yaklaşık 1,4 milyar ila 2,1 milyar dolar arasında maliyet düşüşüne yol açmasını bekliyor ve bunun yaklaşık 800 ila 1 milyar doları 2023 mali yılının dördüncü çeyreğinde kaydedilecek.

Eş-İcra Kurulu Başkanı Marc Benioff, çalışanlara yazdığı bir mektupta, “Ortam zorlu olmaya devam ediyor ve müşterilerimiz satın alma kararlarında daha ölçülü bir yaklaşım izliyor” ifadelerini kullandı.

Meta, Amazon başta olmak üzere pek çok teknoloji şirketi, küresel merkez bankalarının on yıllardır yüksek olan enflasyonu dizginlemek için agresif bir şekilde faiz oranlarını artırması ile birlikte, geçtiğimiz yıl derin bir düşüşe hazırlanmak için adımlar attı.

Pandemi sırasında bulut hizmetlerine güvenen işletmeler artık işten çıkarmalar veya yeni projeleri erteleyerek giderleri düşürmeye çalışıyor. Benioff, pandemi yoluyla gelirde artış olduğunu ancak şu anda yaşanan ekonomik gerilemeye yol açan çok fazla insanı işe aldıklarını belirterek, bunun sorumluluğunu üstlendiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

2022’de Büyüme Yavaşladı

Salesforce yıllık gelir tablosu
Kaynak: Company Press Release

Salesforce büyümesi son dört çeyrekte yavaşlama kaydetti. Şirket 31 Ekim’de sona eren üç aylık dönemde en zayıf gelir artışını kaydetti. ABD’deki etkilenen çalışanların en az yaklaşık beş aylık maaş, sağlık sigortası ve diğer yardımlar alacağını belirten şirket, ülke dışındakilerin ise benzer düzeyde bir destek alacağını bildirdi.

Salesforce’un geçen yıl Ocak ayı sonunda 73 bin 500’e yakın çalışanı vardı. Yazılım şirketinin hisseleri, 2022’de değerlerinin neredeyse yarısını kaybetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.