Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P’den Türkiye Yorumu Geldi: En Kötüsü Geride Kalmadı

S&P’den Frank Gill, Bakan Şimşek’in aksine enflasyonda en kötüsünün geride kalmadığı mesajını verdi. Tek haneli enflasyon için tarih ve dolar beklentilerini paylaştı.
S&P’den Türkiye Yorumu Geldi: En Kötüsü Geride Kalmadı
HABER GİRİŞ

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P’den dikkat çeken Türkiye ekonomisi değerlendirmesi geldi. Kuruluşun Global Kıdemli Direktörü Frank Gill, CNBC-e’ye verdiği röportajda, olası not artırım kararı için bekledikleri gelişmeleri sıraladı. Dolar kuru ve enflasyon beklentisini paylaştı.

Türkiye’nin kredi notu görünümünün pozitif olduğuna dikkat çeken Gill, “Türkiye’nin B+ olan notunu yıl sonundan önce gözden geçireceğiz. Üçte bir olasılıkla yükselebilir” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) döviz rezervlerini ve cari açıktaki gelişmeleri yakından izlediklerinin altını çizdi.

Dolarda Yıl Sonu Beklenti 32,5 TL Seviyesinde

Dolar kurunda uzun süredir yatayda kalan hareketin kırılım yaşama ihtimalini de yorumlayan Gill, TL’nin dolar karşısında bu sene oldukça istikrarlı olacağı düşüncesini paylaşarak şöyle ekledi:

“Yıl sonunda 32,5 seviyesinde sonlanabilir ve şu anki seviyeye oldukça yakın. Bunun bir numaralı nedeni, Haziran ve Eylül aylarındaki turizm sezonu ile güçlü bir döviz girişinin olması. Asıl soru, doların çıkacağı zamanlarda ne olacak?”

GCM Yatırım Banner

TCMB’nin dolar satmak yerine aldığı notunu düşerek, “Bu nedenle, 2024 için durum iyi görünüyor. 2025 ise daha büyük bir ayarın yapılıp yapılmayacağı sorusunu akıllara getiriyor. Çünkü 2025 yılı zor geçebilir ve özellikle ihracatçılar için bazı sektörlerin kar marjları oldukça sıkıntıya düşebilir” dedi.

Enflasyonda Oyun Daha Karmaşık

S&P Global Kıdemli Direktörü, Türkiye için bekledikleri enflasyon oranını da paylaştı. 2024 için ortalama enflasyon beklentilerinin yüzde 56-57 olduğunu, tek haneli enflasyonun ise 2027 sonuna kadar gelmeyeceği tahminlerini paylaştı.

Enflasyonda ciddi bir düşüş yaşanmadığı sürece ise bu yıl için TCMB’nin faiz indiriminin olası görünmediğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.