Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Soylu, Truss’ın Planını Açıkladı: Göçmenler Türkiye’ye Gelecek

İçişleri Bakanı Soylu, göçmen sorununda İngiltere’nin Türkiye’ye yaptığı teklifi paylaştı. Türkiye’nin, Avrupa’nın göçmen deposu olmasına tepki gösterdi.
Soylu, Truss’ın Planını Açıkladı: Göçmenler Türkiye’ye Gelecek
HABER GİRİŞ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da gerçekleştirilen 2. Göç Diyaloğu Konferansı’na katıldı. Konferansta yaptığı konuşmada, göçmen sorunu konusunda İngiltere’nin Türkiye’ye yaptığı teklifi paylaştı.

İngiltere’nin göçmen politikasında Türkiye’nin yer aldığı söylentileri, Soylu’nun açıklamalarıyla netlik kazandı. Bakan Soylu, İngiltere’nin göçmenlerin bir kısmını Türkiye’ye göndermek için teklifte bulunduğunu açıkladı.

Geçici koruma statüsünde yaklaşık dört milyon Suriyeliye kapılarını açarak, dünyanın en büyük mülteci nüfusuna sahip olan Türkiye’nin mülteci durağı olarak algılanmasına dikkat çekti.

Soylu, “Biz sizin göçmen deponuz muyuz? Biz Avrupa’nın göçmen deposu muyuz? Biz insani olarak bugüne kadar her türlü adımı attık” dedi.

Avrupa Ölü Numarası Yapıyor

Türkiye’nin göçmen meselesinde elinden geleni yaptığını savunan Soylu’nun çıkışı şöyle oldu:

GCM Yatırım Banner

“Biz Afganistan’da Taliban iş başındayken iyilik trenleri gönderiyoruz. …Peki bunu sadece biz mi yapmalıyız? Bütün dünya bu konuda 50 bin dolarlık, 60 bin dolarlık kişi başına gelir seviyesi olup burada ölü numarası yapan ülkeler bunları gerçekleştirmemeli mi?”

Pakistan’ın yaşadığı sel felaketine de değinerek, Türkiye’nin bölgeye tek başına 100 bin çadır gönderdiğini, günlerce süren uçuşlar yapıldığını hatırlattı. Birleşmiş Milletler’in (BM) ise olaya kayıtsız kaldığını savundu.

Soylu, “Biz Amerika, Almanya’dan zengin değiliz. İşine gelen istihdamı al, emeğini sömür, çalıştır ama insanların kendi memleketlerinde onlara yardım etme. Böyle bir anlayış ortaya koyuyorlar. Ne güzel dünya bu” şeklinde konuştu.

Truss’ın Planına göre Göçmenler Türkiye’ye Gönderilecek

İngiltere’nin yeni başbakanı Liz Truss, seçim döneminde mülteci sorununun çözümü için bulduğu göçmen politikasıyla eleştirileri üzerine toplamıştı.

Truss’a yakın kaynaklardan Temmuz ayında alınan bilgide, o dönem Dışişleri Bakanı olan Truss’ın başbakan olması halinde, İngiltere’ye gelen düzensiz göçmenleri sınır dışı edeceği ileri sürülmüştü. İngiltere’ye alınmayan göçmenlerin ise Türkiye’ye gönderileceği iddia edilmişti.

İngiltere Başbakanı’nın Ankara ile henüz görüşme yapmadığı söylenmişti. Türkiye tarafından bugüne kadar konuya ilişkin net bir açıklama gelmemişti. Bakan Soylu’nun bugün yaptığı açıklamalar iddiaları doğrulamış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.