Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Truss’ın Planına göre Göçmenler Türkiye’ye Gönderilecek

İngiltere’nin başbakan adayı Truss, göçmen politikasına Türkiye’yi dahil etti. Sınır dışı edilen göçmenlerin Türkiye’ye gönderileceği iddia edildi.
Truss’ın Planına göre Göçmenler Türkiye’ye Gönderilecek
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’de bu ayın başında yaşanan kabine depreminin ardından Başbakan Boris Johnson baskılara dayanamayarak istifa kararı almıştı.

Johnson’dan sonra boşalan başbakanlık koltuğuna oturacak isimler arasında ülkenin Dışişleri Bakanı Liz Truss yer aldı. Başbakan adayı Truss’ın ise göçmen politikasında Türkiye’nin olduğu öğrenildi.

The Times’ın haberine göre Bakan Truss, başbakan olması halinde sınır dışı programını Türkiye gibi ülkelere genişletmeyi planlıyor. Böylece Ruanda’ya gönderilen göçmenlerin benzer şekilde başka ülkelere de gönderilmesi sağlanacak.

Geçici koruma statüsüne sahip yaklaşık dört milyon Suriyeli ile dünyanın en büyük mülteci nüfusuna sahip olan Türkiye’nin bu plan kapsamında müzakereye dahil olması isteniyor.

Truss’a yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre İngiliz siyasetçi, göçmenlerin gönderilmesi için potansiyel ülke olarak gördüğü Türkiye tarafı ile henüz görüşme yapmadı.

Boris Johnson yönetimi, Manş Denizi’ni kaçak yollarla aşarak İngiltere’ye ulaşan göçmenleri Afrika ülkesi Ruanda’ya gönderme kararı almıştı. Bu karar üzerine Londra hükümeti ve Ruanda yönetimi 14 Nisan’da Göç ve Ekonomik Kalkınma Ortaklığı anlaşması imzalamıştı.

Ancak anlaşma tartışma konusu yaratmış, Ruanda’ya yapılacak ilk uçuş kararına itiraz için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuru yapılmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu