Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Kriz Büyüyor: Bakanlar Art Arda İstifa Ediyor

İngiltere’de hükümete karşı güven kaybının oluşması nedeniyle önemli bakanlıklardan peş peşe istifalar geliyor. Detaylar haberimizde;
İngiltere’de Kriz Büyüyor: Bakanlar Art Arda İstifa Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’de, Boris Johnson kabinesinde istifa depremi yaşanıyor. Dün akşam iki bakanın istifasının ardından, bugün iki kişi daha görevden çekildi.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak, Salı günü Başbakan Johnson yönetimine karşı güven kaybettikleri gerekçesiyle istifa ettiklerini duyurdu.

Henüz bunun şoku atlatılmamışken, bugün de Çocuk ve Ailelerden Sorumlu Bakan Will Quince, Ulaştırma Bakanı Yardımcısı Laura Trott ve okullardan Sorumlu Bakan Robin Walker’dan istifa kararı geldi.

Bakan Quince, Twitter hesabından imzaladığı istifa mektubunu paylaşarak, “Büyük bir üzüntü ile bu sabah Başbakan’a istifamı sundum. Halefime iyi şanslar diliyorum” ifadesini kullandı.

Quince’in istifasının hemen ardından Ulaştırma Bakan Yardımcısı Trott ve Okullardan Sorumlu Bakan Walker da istifasını duyurdu.

Trott, açıklamasında “Siyasete güven en büyük öneme sahiptir ve her zaman böyle olmalıdır, ancak ne yazık ki son aylarda bu güven kayboldu” sözlerine yer verdi.

Johnson İstifa Eden Bakanlara Mektup Yazdı

Başbakan Johnson, dün istifa eden bakanlara mektup yazdı. Sunak’a yazdığı mektupta, “Sevgili Rishi, hükümetten istifa mektubunuzu aldığıma üzüldüm. Barış zamanı tarihimizin, ekonomimiz için en zorlu döneminde ülkemize üstün hizmette bulundunuz” ifadesini kullandı.

Benzer şekilde Sağlık Bakanı Javid’e yazdığı mektupta da istifa kararından dolayı çok üzgün olduğunu söyleyerek, yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu