Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cezayirli Sonatrach Nijer Kafra’da Petrol Rezervi Buldu

Petrol fiyatlarındaki sancılı seyir devam ederken, Cezayirli petrol şirketi Sonatrach tarafından Nijer-Kafra bölgesinde yeni rezerv keşfedildi. İşte detaylar;
Cezayirli Sonatrach Nijer Kafra’da Petrol Rezervi Buldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Afrika’nın en yoksul ülkelerinden biri sayılan Nijer, yeni keşfedilen petrol rezervine ev sahipliği yapıyor. Nijer devlet televizyonu, geçen yıldan beri yaptığı aramalar sonucunda Sonatrach’ın petrol rezervi keşfettiğini açıkladı. Nijer – Cezayir sınırında yaptığı petrol arama çalışmaları neticesinde bölgede ülkenin en büyük petrol yataklarından birinin keşfedildiğini dile getirdi.

Sonatrach 2017 yılının Nisan ayında Kafra’da yaklaşık 24 bin kilometrekare genişliğindeki bir petrol yatağının varlığına işaret etmişti.

24 Bin Kilometrekarelik Petrol RezerviKafra bölgesinde keşfedilen petrol rezervine ek olarak Orta Afrika ülkesi olan Nijer’de zengin uranyum rezervlerinin de olduğu tahmin ediliyor. Yakın zamanda Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC) ile Niamey arasında yapılan anlaşma ile CNPC ülkenin güneydoğu bölgesi olan Agadem’de günlük 90 bin varil petrol çıkaracağı da biliniyor.

Petrol Bakanlığı verilerine göre ham petrolde 20 bin varil üretim yapılan Nijer’de anlaşma ile günlük petrol üretimi 110 bin varile ulaşacak.

Nijer Günlük Petrol Üretimi 110 Bin VarilPetrol sahası hizmeti şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık bültene göre 10 – 16 Kasım döneminde, bir önceki haftaya göre ABD’de petrol sondaj kulesi sayısında 2 adet artış yaşandı. Böylece geçen hafta 886 olan ABD petron sondaj kulesi sayısı, bu hafta 888’e yükselmiş oldu.

ABD’nin petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimi hakkında gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısında görülen artış, haftanın son işlem gününde ham petrol fiyatlarında yükselişe neden oldu. Dünya genelinde en yaygın kullanılan Londra Brent türü ham petrolün varil fiyatı, Cuma gününü 66,83 dolardan tamamladı. ABD’nin Batı Teksas tipi ham petrolünün varil fiyatı ise 56,78 dolardan kapanış yaptı.

Ham petrol CFD’leri (COILUS) ise Cuma gününe 56,45 dolardan başlayıp 57,95 dolara çıktıktan sonra 56,80 dolardan kapanış yaptı.

Petrol Fiyatları DalgalıPetrol Ürünleri İşverenler Sendikası’ndan (PÜİS) yapılan açıklamaya göre; rafineri çıkış fiyatlarındaki değişiklik nedeniyle Cuma gece yarısından itibaren kalorifer yakıtı, fuel oil ve yüksek kükürtlü fuel oilde indirim yapıldı. Bu şekilde kalorifer yakında 17, fuel oilde 15, yüksek kükürtlü fuel oilde 15 kuruş fiyat indirimi yapılmış oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.