Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şok İddia: Suriyeli Çocuklara Yapılan Bağışlara El Konuluyor

BBC, TikTok ile ilgili kamplarda yaptığı araştırmada çarpıcı bir sonuç elde etti. Bağışların büyük kısmına el konuluyor. İşte detaylar;
Şok İddia: Suriyeli Çocuklara Yapılan Bağışlara El Konuluyor
HABER GİRİŞ

BBC tarafından yapılan bir araştırmada, video paylaşım platformu olan TikTok’un Suriyelilere yapılan bağışların ortalama olarak yüzde 70’ine el koyduğunu duyurdu. Bilgilere göre canlı yayın sırasında yardım için nakit veya dijital hediyeler talep eden Suriyelilere saatte 1000 dolara kadar bağış yapılabiliyor.

Araştırma neticesinde, kamplarda yaşayan Suriyelilerin söz konusu paranın sadece çok küçük bir kısmını alabildiği ortaya atıldı. Canlı yayın sırasında gönderilen dijital hediyelerin gerçek parayla satın alındığı, daha sonra sosyal medya uygulamasından nakit para olarak çekilebildiği ifade edildi.

Aracı Firmalar

Tiktok tarafından yapılan açıklamada ise kesin tutar belirtilmese de komisyonun yüzde 70’in çok daha altında olduğu belirtildi.

Bu eğilimin, ailelere canlı yayın yapmaları için ekipman almaları için “TikTok aracıları” tarafından kolaylaştırıldığı tespit edildi.

Aracıların, Suriyeli ailelerin TikTok hesaplarına erişim sağlayan Çin ve Orta Doğu’daki ajanslara çalıştıkları kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

106 Dolarlık Bağışın 19 Dolarını Alıyorlar

BBC’nin Suriye’deki muhabiri, durumu netleştirmek adına kamplarda yaşadığını söyleyerek TikTok’a bağlı ajanslarla iletişim kurdu. Suriyeli gibi canlı yayın yapan muhabire Londra’daki başka bir BBC personeli 106 dolar değerinde hediye gönderdi.

Canlı yayının ardından hesapta biriken miktarın 33 dolar olduğu fark edildi. TikTok’un yapılan bağışın yüzde 69’una el koyduğu tespit etildi.

Para çekilmek istendiğinde ise ekstradan yüzde 10’luk bir kesinti yapıldı. TikTok aracısının yüzde 35’lik payı almasıyla sona kalan para sadece 19 dolar oldu.

TikTok fenomeni ve İngiliz ragbi oyuncusu olan Keith Mason, Suriyeli bir aileye 330 dolar bağışta bulundu ve takipçilerine de aynısını yapmalarını söyledi. Suriyelilerin bağışlarına el konulduğunu duyduğunda ise tepki göstererek durumu “Açgözlülük” olarak tanımladı.

TikTok Harekete Geçti

TikTok tarafından yapılan açıklamada, bu hesapların hiçbir durumda politikalarını ihlal etmediğini belirtti ve söz konusu hesapları yasakladı.

Konuyla ilgili gelişmelere yanıt olarak “BBC tarafından bize sunulan bilgi ve iddialardan derin endişe duyuyoruz. Hızlı ve titiz bir şekilde harekete geçtik.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.