Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şok İddia: BAE’den Türkiye’ye Doğrudan Yatırım Akışı Başlıyor

Hande Fırat’ın aktardığı bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram sonu BAE’ye giderek Türkiye’ye yatırım çekecek anlaşmalar imzalayacak.
Şok İddia: BAE’den Türkiye’ye Doğrudan Yatırım Akışı Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomi yönetimi aylardır döviz kurlarındaki yükselişi frenleyebilmek için çeşitli çözüm yolları üretti. Bunlardan birincisi kur korumalı mevduat ile tasarruf sahiplerini Türk lirasına teşvik etmek olurken, ikincisi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezerv satarak dengeyi sağlaması oldu.

Ancak seçimlere yakın artık rezervlerin tükenmesiyle kurda çok ciddi bir yükseliş yaşandı. Dolar kuru bu sabah 26 liranın üzerine çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak atadığı Mehmet Şimşek’in global piyasalarda güven veren bir isim olması, yeni yatırımların gelebileceğine dair umutları artırdı.

Bakan Şimşek ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geçen hafta Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) bir ziyarette bulunmuş, iki ülke arasındaki ilişkiler ve ekonomik işbirliği imkanlarını ele almıştı.

BAE’den 30-40 Milyar Dolarlık Yatırım Bekleniyor

Hürriyet Gazetesi yazarı Hande Fırat, kaleme aldığı yazıda söz konusu ziyarete yönelik açıklamada bulundu. “30-40 milyar dolarlık bir yatırımın altyapısının hazırlandığını belirtmiştim.” diyen Fırat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kurban Bayramı sonrasında BAE’ye bir ziyaret yapacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu ziyaret kapsamında enerji, savunma sanayi başta olmak üzere birçok alanda Türkiye’deki yatırımlarla ilgilenen ve somut adımlar atan BAE ile çeşitli anlaşmaların imzalanacağını iddia etti.

Hande Fırat’ın haberine göre ilk pakette yenilenebilir enerji, ulaşım, limanlar, havaalanları, altyapı ve deprem bölgesinin yeniden yapılandırma çalışmalarının finansmanı bulunacak. Daha sonrasında diğer sektörler devreye alınacak.

Bu yatırımların temel özelliğinin kısa süreli portföy girişleri olmadığını ve doğrudan yatırımlar olduğunu açıkladı.

Yazısına “Yani BAE ile Türkiye kalıcı, uzun soluklu direk yatırım yapma konusunda anlaştı. Bu kapsamda iki ülkenin üst düzey heyetleri bayram seyran demeden yoğun bir çalışma içindeler.” sözleriyle devam eden Fırat, BAE ile yapılacak anlaşmaların en büyük özelliklerinden birinin ise çok uzun yıllardır tek kaynaktan yapılacak en kapsamlı ve büyük yatırım olma özelliği taşıması olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.