Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SoftBank Art Arda İki Yıl Net Zarar Açıkladı

Japonya merkezli şirket SoftBank, 2021 yılında bildirdiği 1,71 trilyon yen net zararın ardından 2022 mali yılında da net zarar açıkladı. Detaylar haberde;
SoftBank Art Arda İki Yıl Net Zarar Açıkladı
HABER GİRİŞ

Japonya’nın başkenti Tokyo kenti merkezli halka açık telekomünikasyon şirketi SoftBank Group, Nisan 2022-Mart 2023’ü kapsayan döneme ilişkin bilançosunu yayımladı. Söz konusu dönemde SoftBank Group, 970,1 milyar yen (7,2 milyar dolar) net zarar açıkladı.

Enerji, finans ve iletişim sektörlerinde hizmet veren SoftBank Group, 2022 mali yılı kapsamlı bilanço verilerine göre satış geliri ise yüzde 5,6 artışla 6,57 trilyon yene (48,7 milyar dolar) yükseldi.

Japon teknoloji yatırımcısı SoftBank Group’un güncellenen verilerine göre şirketin net kaybını, yapay zeka odaklı oluşturduğu Vizyon Fonu kaynaklı yatırım zararlarının etkilediği öne sürüldü.

Güncellenen verilerle birlikte Japon firma iki yıl art arda net kayıp açıklamış oldu. Anadolu Ajansı (AA) haberinde SoftBank Group’un, 2021 mali yılında 1,71 trilyon yen net zarar bildirdiği de anımsattı.

SoftBank, Alibaba Group Hisselerini Satmak için Harekete Geçmişti

SoftBank Group Nisan Ayında Çinli Alibaba Group Holding’de bulunan hisselerinin neredeyse tamamını satmak için harekete geçmişti.

GCM Yatırım Banner

Bahsi geçen satışın, katı pandemi politikaları ve Çin-ABD gerilimi gibi gelişmelere bağlı olduğu öne sürülmüştü. Ayrıca büyük teknoloji firmalarının değerlemeleri ve iki yıllık artan düzenleyici incelemenin sona ermesinin ardından bu seneki toparlamasıyla gerçekleşeceği söylenmişti.

Softbank’ın, ön ödemeli forward sözleşmeleri yoluyla Alibaba’da yaklaşık 7,2 milyar dolar değerinde hisse sattığı iddia edilmişti. Söz konusu satışın ardındansa Alibaba’daki payları yüzde 3,8’e ineceğine işaret edilmişti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın