Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Smart Güneş’in Milyon Dolarlık Fabrikası Yıl Sonunda Tamamlanacak

Smart Güneş Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, 414 milyon dolarlık güneş enerjisi hücre fabrikası hakkında konuştu. Detaylar haberde...
Smart Güneş’in Milyon Dolarlık Fabrikası Yıl Sonunda Tamamlanacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, Intersolar Avrupa Güneş Enerjisi Konferans ve Fuarı’nda, İzmir Aliağa’daki milyon dolarlık yatırım hakkında konuştu.

Smart Güneş yetkilisi, İzmir Aliağa’daki 414 milyon dolarlık güneş enerjisi hücre fabrikasının yıl sonunda tamamlanacağını söyledi. Ayrıca Türkiye’nin ikinci hücre fabrikasının 2024 başında üretime başlayacağını açıkladı.

Söz konusu yatırımın Türkiye’nin uluslararası arenada gücünü perçinleyeceğini söyledi.

Demirdağ, bölgede ilk panel ve hücre üretim tesisi devreye gireceğini bunların yanında, ikinci panel ve ikinci hücre fabrikalarını da devreye alacaklarını aktardı.

“ABD Pazarına Girebilmek için Hücre Yatırımını Hızlandırdık”

Hücre fabrikasının ardından çip teknolojisinin de altyapısı için oldukça önemli ingot, wafer kısmını da üretme şansının olacağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Hammadde kaynaklarının Çin’e bağımlı olmadan tedarik edilmeye çalışıldığını belirten Demirdağ, ABD pazarına girebilmek için hücre yatırımını hızlandırdıklarını kaydetti.

Ürün satışında ilk hedeflerin Türkiye ve Amerika pazarı olduğunu vurgulayan Demirdağ, “ Kendimize ait hücreleri, ABD’de panel üretiminde kullanacağız. Böyle olunca ABD yatırımcıya ek teşvik de veriyor. Dolayısıyla biz bir taşla birkaç kuş vurmuş olacağız. Yatırım ortamını ve fırsatları iyi değerlendirdik.” dedi.

Smart Güneş yetkilisi ayrıca sadece 14 firmanın üye olabildiği ve Çinli firmaların dahil olmadığı Ultra Low-Carbon Solar Alliance’a (Ultra Düşük Karbon Güneş İttifakı) üye olduklarını söyledi.

Smart Güneş bu açıklamaların öncesinde Çin devlet firması SUMEC Energy Holdings Co., Ltd. ile güneş paneli, güneş hücresi ve diğer ekipmanların tedarik arz güvenliğinin sağlanması ve uluslararası piyasalarda sinerji oluşturulması teminen sözleşme imzalandığını duyurmuştu.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.