Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Smart Güneş ve CVK Maden Yeni Anlaşmalarını Duyurdu

Smart Güneş ve CVK Maden milyon dolarlık anlaşmalarını duyurdu. Detaylar haberde...
Smart Güneş ve CVK Maden Yeni Anlaşmalarını Duyurdu
HABER GİRİŞ

CVK Maden İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yeni iş birliklerine yönelik açıklamada bulundu.

Smart Güneş, Çin devlet firması SUMEC Energy Holdings Co., Ltd. ile güneş paneli, güneş hücresi ve diğer ekipmanların tedarik arz güvenliğinin sağlanması ve uluslararası piyasalarda sinerji oluşturulması teminen sözleşme imzalandığını duyurdu.

Bu kapsamda iş hacmindeki artışa göre artabilecek 50.000.000 dolar tutarlı kredi limiti ile 2,5 GW büyüklüğe kadar güneş paneli ve güneş hücre hattı ekipman ve ürün tedariği sağlanacak.

Ayrıca Bulgaristan’da münhasır olarak, Balkan ülkelerinde ve belirlenecek diğer Avrupa pazarlarında güneş paneli dağıtım kanalı oluşturulacak.

Uzun vadeli iş birliği sözleşmesi müşterek olarak finansal çözümleri de kapsayacak şekilde büyük ölçekli EPC ve güneş enerji santrali projeleri geliştirilmesi konularını kapsayacak.

GCM Yatırım Banner

Şirket tarafından yapılan açıklamada ayrıca şu ifadeler kullanıldı:

“Tedarik edilecek söz konusu ekipmanlar için; uluslararası norm ve standartların gözetilmesi, insan haklarına saygılı bir iş ortamının yaratılması ve ayrıca yatırım ve kalkınma finans kuruluşları tarafından talep edilen çerçevelere uyum gösterileceği konularında karşılıklı mutabakat sağlanmıştır.”

Smart Güneş’in borsada işlem gören (SMART) kodlu hisselerine göz attığımızda saat 17.20 itibarıyla yüzde 4,09’luk yükselişle 72,55 Tl’den işlem görüyor.

CVK Maden’den 68,4 Milyon TL’lik Anlaşma

CVK Maden İşletmeleri ise yurt dışında yerleşik iki şirket ile maden cevheri satışı konusunda anlaştığını duyurdu. Şirket söz konusu sözleşmenin toplam bedelinin 68.432.000,00 TL (2.912.000,00 dolar) olduğunu açıkladı.

CVK Maden’in borsada işlem gören (CVKMD) kodlu hisselerine göz attığımızda saat 17.21 itibarıyla yüzde 0,91’lik düşüş ile 141.7 TL’den işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın