Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şirketlerin Çarpıcı Seçimi: Artık Kredi Almak Yok

Enflasyon balonunu şişiren ucuz kredilere alışan şirketler 180 derecelik dönüşe imza attı. Artık şirketlerin kredi almaktan vazgeçtiği görüldü. Detaylar haberde;
Şirketlerin Çarpıcı Seçimi: Artık Kredi Almak Yok
HABER GİRİŞ

Daha önceki nas politikasıyla dağıtılan ucuz krediler enflasyonu önüne geçilemeyen bir canavar haline getirdikten sonra başlatılan sıkılaşma adımları kredi faizlerini kayda değer şekilde yukarı taşıdı. Merkez Bankası art arda beşinci toplantısında da politika faizinde artış kararı alarak faizi yüzde 8,5 seviyesinden yüzde 35’e kadar çıkardı.

Gelinen noktada yüksek enflasyonla boğuşan vatandaşların kredi alması hayal olurken, şirketler de yılın üçüncü çeyreğinde kredi frenine bastı.

Kredi daralmasına giden şirketler arasında üç sektör öne çıktı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre kredi seçeneğini rafa kaldıran sektörler denizcilik, finansal kuruluşlar ve turizm oldu.

Bankaların denizcilik sektörü için ayırdığı kredi hacmi 2023’ün üçüncü çeyreğinde yüzde 24 oranında daraldı. Finansal kuruluşlarda bu oran yüzde 1,05, turizm sektöründe yüzde 0,1 oldu.


Söz konusu sektörlerde finansman desteği anlamına gelen kredi kullandırımı azalırken, inşaat sektöründe ise arttı.

BDDK verilerine göre yılın üçüncü çeyreğinde inşaat sektörüne kullandırılan kredilerin büyüme hızı yüzde 5’e çıktı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.