Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Ucuz Kredilerin Nereye Gittiğini Tespit Etti

Merkez Bankası, kredilerin nereye kullanıldığını ortaya koydu. Yatırım ve istihdam için yatırımcılara sağlanan ucuz kredilerle ilgili sürpriz bir sonuç ortaya çıktı.
Merkez Bankası Ucuz Kredilerin Nereye Gittiğini Tespit Etti
HABER GİRİŞ

Merkez Bankası’nın faizde artırım hamlesini hayata geçirmeden önce açılan kredi muslukları Türkiye ekonomisi için büyük bir sorun oluşturdu. Şirketlere verilen ucuz kredilerin amacının aksine kullanıldığı ortaya çıktı.

Merkez Bankası, “Ani Kredi Büyümesi ve Firma Davranışı: Bir Vaka Analizi” başlıklı araştırmasında, 2022’nin ilk 6 ayında, kredi/satış oranını artıran firmaların döviz hareketlerini merceğe aldı.

Buna göre söz konusu şirketlerin net döviz alımı yüzde 773 oranında arttı. Böylece yatırım ve istihdam için sağlanan kredilerin dövize yatırım için kullanıldığı görüldü.


Araştırma sonuçlarında, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde kredi büyümesinin verimlilik artışıyla sonuçlanmadığı ortaya kondu.

Ayrıca kredilerdeki aşırı büyümenin enflasyonu besleyecek etmenler arasında gelen fiyat istikrarı ve finansal istikrarda bozulmaları desteklediği çıkarımı yapıldı.

Söz konusu bozulmaların ülke ekonomisini dış şoklara karşı savunmasız hale getirdiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.