Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Krediye Ulaşımda Sorun Likidite Değil, Maliyet

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, son dönemde krediye ulaşımda yaşanan zorluklara ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor..
Krediye Ulaşımda Sorun Likidite Değil, Maliyet

TCMB’nin son aylardaki faiz artırımları, bireysel ve ticari kredilere erişimde zorlukları beraberinde getirdi. Reel sektör finansmana erişimde zorluklar yaşandığını her fırsatta dile getiriyor.

Konuyla ilgili Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ açıklamalarda bulundu. Baştuğ açıklamasında krediye erişimde bulunmadığını ancak herkesin ucuz krediye alıştığını söyledi.

Baştuğ: Krediye Ulaşım Sürüyor

Konuyla ilgili değerlendirmesini paylaşan Baştuğ, “Biz müşteriden parasını alıyoruz, sanayiciye veriyoruz. Burada marja bakıyoruz. Maliyet yüzde 50 iken yüzde 20 faiz ile kredi bekleyenler elbette ulaşamaz. Bir dönem belli grup bankalar çok ucuz krediler verdi. Biz de kısa süre verdik. Şimdi buna alışan bir kesim hâlâ aynı şekilde beklenti içinde.” diye konuştu.

Ucuz krediye ulaşmamak ile krediye ulaşmamak arasında ince bir çizgi olduğunu vurgulayan Baştuğ, sanayiciler tarafından ısrarla dillendirilen sorunun likiditeden değil, maliyetten kaynaklandığını ifade etti.

‘Enflasyon Bankacılık Sektörünü Yoruyor’

Enflasyonla herkesin yeniden yüzleştiğini belirten Baştuğ, zorlu bir dönem yaşandığını ve seçim sonrası atılan adımların doğru olduğunu söyledi.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Bankacılık olarak enflasyonun yorucu etkileri olduğunu kaydeden Baştuğ, “Bizim asıl sermayemiz para ve paranın tek korunacağı yer enflasyon kadar getiri elde etmek demek. Geçen yılın ortalama enflasyonu yüzde 72 iken bankacılığın sermaye getirisi yüzde 50’de kaldı. Bu sene de yine yüzde 40 civarında kalacak bir sermaye getirisi var.” diye konuştu.

Baştuğ, Türkiye’nin büyük bir ekonomi olduğunu ve daha çok büyüyeceğini, karlılıklara alışmak gerektiğini söyledi. Politika faizleri ile kredi faizleri arasındaki farka dikkat çeken Baştuğ, bilançolarda marj probleminin 2023’ün ana sorunlarından biri olacağını, bu şekilde devam ederse 2024’te nispeten düzeleceğini ifade etti.

Yabancı para KKM hesaplarındaki hedefler üzerine gelen soruyu da yanıtlayan Recep Baştuğ, “Bir yıl içinde eğer her ay yaklaşık yüzde 6’lık bir dönüşüm gerçekleştirebilirsek, bir yıl sonunda kabaca yüzde 45-50 gibi bir rakamı eritmiş olacağımızı düşünüyoruz. Bunun döviz hesaplarındaki dönüşüm olduğunu özellikle belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu