Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sırbistan’la Dostluğunu Vurgulayan Çin’den Soğuk Savaş Çağrısı!

Ukrayna’ya yönelik işgalinde Rusya’ya yönelik tutumuyla dikkat çeken Çin’den Sırbistan'a destek açıklaması geldi. İşte detaylar;
Sırbistan’la Dostluğunu Vurgulayan Çin’den Soğuk Savaş Çağrısı!
HABER GİRİŞ

Çin, savaşın başından bu yana Rusya’nın yanında durmasıyla gündeme geldi. İlk etapta Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik operasyonunda “işgal” tanımını kullanmaktan kaçınırken sonrasında BM’nin ülkeyi kınama tasarısında çekimser kalmasıyla konuşuldu.

Bu hafta da Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Konseyi üyeliğinin askıya alınmasına yönelik oylamada hayır kararıyla endişeleri artırdı.

Rusya’nın yanında duran bir diğer ülke Sırbistan’la ilişkileri de konuşuldu. Gelişmeler üzerine Çin, Sırbistan ile uzun vadeli ve güvenilir dostluklarını vurguladı.

Çin’den Sırbistan ile Güvenilir Dostluk Vurgusu

Çin haber kanalı CGTN tarafından aktarılan bilgilere göre Dışişleri Bakanı Wang Yi, Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç ile yaptığı telefon görüşmesinde, Çin’in Sırbistan’ı ulusal egemenliği, toprak bütünlüğünü ve ulusal onurunu korumada destekleyeceğini söyledi.

Çin’in Sırbistan’ın bağımsız bir dış politika izlemesi ve ülke ve ulusun temel çıkarlarına uygun
yargılar ve kararlar alması konusunda da destek vereceği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Wang, dış güçler tarafından uygulanan siyasi baskıya karşı olduğunu dile getirerek, ülkeleri taraf seçmeye zorlayacak hamlelerin reddedilmesi çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanı aynı zamanda iki tarafı, iş birliğine güçlü bir ivme kazandırmak ve aynı zamanda Sırbistan’ın rekabet gücünü daha da artırmaya yardımcı olmak için mümkün olan en kısa sürede ikili bir serbest ticaret anlaşması imzalamaya çağırdı.

Wang, mevcut durumda, uluslararası toplumun Soğuk Savaş düşüncesinin geri dönüşüne karşı son derece uyanık olması ve dünyayı farklı kamplara bölme girişimlerini ortaklaşa reddetmesi gerektiğini belirtti.

Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakovic de çalkantılı uluslararası duruma rağmen ikili işbirliğinin istikrarlı bir şekilde ilerlediğini söyledi.

Kuşak ve Yol Girişimi’nin yüksek kaliteli gelişimini takdir eden Sırp bakan, Çinli işletmelerin Sırbistan’ın devlet inşasına katılımının ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınmasında vazgeçilmez bir rol oynadığını aktardı.

Sırbistan’ın Çin’in uluslararası ilişkilerde her zaman adil ve tarafsız bir tutum sergilediğini ve barış için diyaloğu kolaylaştırmada aktif olduğunu takdir ettiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.