Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin ve Sırbistan 1999 NATO Bombalamasını Asla Unutmayacak

Çin, NATO zirvesinin Yugoslovya saldırılarının 23. yıl dönümünde yapılmasına dikkat çekti. 1999'u unutmayacaklarını belirterek NATO'yu sert eleştirdi.
Çin ve Sırbistan 1999 NATO Bombalamasını Asla Unutmayacak
HABER GİRİŞ

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugünkü basın toplantısında NATO’nun Sırbistan saldırılarını unutmayacaklarını söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) Yugoslavya’ya 78 günlük bombalı saldırılarının başlamasının 23’üncü yıldönümünde, Ukrayna sorunlarının tartışıldığı bir liderler zirvesi düzenlediği belirtildi.

NATO, 24 Mart 1999’da Yugoslavya’yı bombalamaya başlamış ve saldırılar 10 Haziran 1999’a kadar sürmüştü. NATO Liderler Zirvesi, saldırıların başlamasının 23. yıl dönümüne denk gelirken Çin’in açıklamaları dikkat çekti.

Çin: ABD ve NATO Hiçbir Ülkeyi Yargılayacak Konumda Değil

Çin haber kanalı CGTN tarafından aktarılan bilgilere göre Wenbin, “ABD ve NATO, Ukrayna krizinin altında yatan nedeni hiç düşündü mü? Bu ülkeler ne tür sorumluluklar almak zorunda?” dedi.

Aynı zamanda “Sırbistan’dan, Çin’den ve hatta tüm dünyadan insanlar NATO’nun 1999’da Sırbistan’a düzenlediği bombalamaları asla unutmayacak” dedi.

GCM Yatırım Banner

Wang’ın açıklamaları Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in açıklamaları üzerine geldi.

Vucic, NATO’nun 1999 yılında Sırbistan’a yönelik saldırganlığının yasadışı, korkunç, etik dışı olduğunu söyledi. Aynı zamanda NATO’nun şu anda Rusya’ya yönelik suçlamalarının utanç verici ve aptalca olduğunu dile getirdi.

ABD liderliğindeki NATO, Birleşmiş Milletler’in herhangi bir onayı olmadan, ilgili uluslararası sözleşmeleri ve uluslararası ilişkilerin temel normlarını ciddi bir şekilde ihlal ederek, 24 Mart 1999’da açıkça Yugoslavya’yı bombalamaya başladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, 78 günlük saldırının üç Çinli gazeteci dahil binlerce masum sivili öldürdüğünü ve ülkenin tıbbi altyapısını, tarihi kalıntıları, okulları ciddi şekilde hasara uğrattığını söyledi.

NATO, bu operasyonlarında 12 bin bombalı saldırı ve 3 bin füze fırlatmasının yanı sıra uluslararası sözleşmeler tarafından yasaklanan uranyum-235 zenginleştirme sürecinden arta kalan tükenmiş uranyum da kullandı.

Wang, bunun Sırbistan’ın çevre ve halk sağlığı üzerinde uzun vadeli olumsuz etkilere neden olduğunu belirtti. Sırbistan, Irak ve Afganistan’daki suçları üzerine düşünmeden önce, ABD ve NATO’nun hiçbir ülkeyi, görünüşte ahlaki açıdan yüksek bir zeminde yargılayacak konumda olmadığını dile getirdi.

Soğuk Savaş’ın bir ürünü olarak NATO’nun dünyaya hiçbir zaman güvenlik ve huzur getirmediğini ve gerçekten barış isteyenlerin NATO’nun genişlemesine hayır diyeceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.