Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Singapur Ekonomisi İlk Çeyrekte Beklenti Üstü Büyüdü

Singapur’un GSYİH’sı yıllık bazda yüzde 0,4 büyüyerek tahminlerin üzerine çıktı. Detaylar haberde...
Singapur Ekonomisi İlk Çeyrekte Beklenti Üstü Büyüdü
Yorum

Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (MTI), gayri safi yurt içi hasıla verilerini açıkladı. Singapur ekonomisi, 2023 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 0,4 büyüdü ve yüzde 0,1 beklentisini aştı. Ülke ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 2,1 oranında büyüme kaydetmişti.

Ekonomi bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 1,6 daralarak, yüzde 0,7 olan daralma beklentisinden daha kötü bir performans sergiledi.

İmalat sektörü yıllık olarak yüzde 5,6 küçülürken, birçok alt kalemde zayıf performans yaşandı. İnşaat sektörü yıllık bazda yüzde 7,2 büyüdü. Hem kamu hem özel sektör inşaatında artış kaydedildi.

Perakende sektörü yüzde 2,5 artarken, motorlu taşıt hacminde düşüş olsa bile motor dışı araç satış hacmi yükseldi.

Konaklama sektörü yıllık bazda yüzde 21,9, gıda ve içecek sektörü yüzde 12,2, bilgi ve iletişim sektörü yüzde 6,1 oranında büyüdü.

Ticaret Bakanlığı Daimi Sekreteri Gabriel Lim, yılın geri kalanına ilişkin dış talep görünümünün zayıfladığını söyledi. Gelişmiş ekonomilerde beklenen yavaşlamanın dışında, aksama döngüsünün daha önce tahmin edilenden daha derin ve uzun olacağını ifade etti.

Çin’in hizmet odaklı toparlanmasından kaynaklanan zayıflığın devam etmesi, bunun da Singapur ekonomisinde etki yaratacağını sözlerine ekledi. Ticaret Bakanlığı, ekonominin bu yıl yüzde 0,5 – 2,5 arasında bir büyüme gerçekleştireceğini öngörüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu