Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Ekonomi Yorumu Geldi: Sıkılaşma Devam Edecek mi?

Bugün açıklanan kritik makroekonomik verilerin çizdiği tabloyu yorumlayan Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, mali sıkılaşmada gidilecek yola ilişkin sinyal verdi.
Şimşek’ten Ekonomi Yorumu Geldi: Sıkılaşma Devam Edecek mi?
HABER GİRİŞ

Göreve geldiği ilk günden itibaren rasyonel politikalara dönüş sözü veren ve mali sıkılaşma gereği kemer sıkma politikalarına hız kazandıran Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, doğru yoldayız diyerek sabır istediği vatandaşlara güzel haberler verdi.

Bugün açıklanan cari denge verilerini sosyal medya hesabı üzerinden değerlendiren Bakan Şimşek, art arda iki aydır fazla veren cari dengenin yabancı yatırımcının ilgisiyle ilintili olduğunu kaydetti.

Ödemeler dengesindeki yıllık açığın Mayıs ayına göre Ekim’de 9,6 milyar dolar azaldığının altını çizerek, Merkez Bankası’nın rekor üstüne rekor kıran döviz rezervlerine de değindi.

Şimşek, “Cari dengedeki düşüş ve ülkemize yönelik artan uluslararası yatırımcı ilgisi sayesinde rezervlerimiz 140 milyar dolar ile tarihi yüksek seviyesine ulaştı” dedi.

En Büyük Dezavantajımız Zayıf Talep

“Uyguladığımız politikalarla bir yandan kırılganlıkları azaltırken diğer yandan yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı sürdürülebilir büyümeyi tesis ediyoruz” diyen Şimşek, en büyük dezavantajın ise Avrupa’daki resesyon olduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

İhracattaki başarılı tabloya direnç gösteren etmenin, ticaret ortaklarının zayıflayan talebi olduğunu ifade ederek, “ Sanayi üretimindeki seyir büyük oranda bunu yansıtıyor” dedi.

İşsizlik Verilerinde 11 Yılın En Düşük Seviyesi

Bugün açıklanan Ekim ayı işsizlik verilerini de yorumlayarak, işsizlikte son 11 yılın en düşük seviyesine gelindiğini söyledi.

Bakan Şimşek, “Uygulamaya koyduğumuz politikalarımızın sonuçlarını her gün alıyoruz, program hedeflerimiz bir bir gerçekleşmeye devam edecek” diyerek şimdiye kadar atılan adımların devamının geleceği sinyalini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın